Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Greqia kërkon ndihmën e ShBA-së për tensionet me Turqinë, çfarë pritet të ndodhë të premten

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias do të takohet me sekretarin amerikan të shtetit, Mike Pompeo rreth tensioneve me Turqinë. Në një deklaratë, Ministria e Jashtme greke tha “bisedimet do të përqendrohen në zhvillimet në Mesdheun Lindor në dritën e shkeljeve të përshkallëzuara të Turqisë”.

Të martën, Dendias deklaroi se Greqia nuk do të pranojë një marrëveshje që është bërë fakt i kryer për Mesdheun Lindor dhe i bëri thirrje qeverisë turke të tërheqë anijen e saj kërkimore nga zona. Mediat greke thonë se anija turke po vazhdon rrugën e saj në lindje, brenda EEZ-së në Qipro, megjithatë mbetet në kufijtë ilegal të Ankarasë.

“Sipas informacioneve të reja, anija kërkimore turke ‘Oruc Reis’ u largua nga territori Grek 20 minuta më parë dhe po lëviz në verilindje, brenda EEZ-së Qipriote, dhe brenda NAVTEX-it turk të lëshuar në mënyrë të paligjshme”, tha Agjensia e Athinës.(A.M/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *