Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Pas tërmetit 6 ballë në Kretë, ndihen lëkundje të tjera të forta, autoritetet ngrenë alarmin për…

Një tërmet me një madhësi 6 ballë ka tronditur Greqinë, rreth orës 15:50 në kohën lokale, në jug të Kretës, në Greqi, konkretisht 97 kilometra në jug të Lerapetra.

Shërbimi Gjeologjik i SH.B.A.-së tha që tërmeti i pasdites së Shtunë ishte përqendruar në Detin Mesdhe në një thellësi prej 17 kilometrash (10.5 milje.)

Zonat më të afërta të banuara janë rreth 90 kilometra (56 milje) në veri, fshati Nea Anatoli dhe qyteti i Ierapetra, thanë USGS.

Ndërkaq dy tërmete të tjera, me një madhësi paraprake 4.8 dhe 4.1, pasuar në të njëjtën zonë të përgjithshme si tërmeti origjinal.

E para ishte 4.4 në shkallën Richter dhe ndodhi 102 km në juglindje të Lerapetra me një thellësi prej 10 km, ndërsa lëkundja tjetër ishte me një intensitet prej 4.8 në shkallën Richter, 122 km në jug të Arvi dhe thellësi 10 km.

Dridhjet e tokës u ndjenë edhe në Athinë e madje edhe në brigjet e Izraelit, ndërsa autoritetet kanë lëshuar paralajmërim për tsunam, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane Mesdhetare (EMSC).

Shkalla e dëmtimit nuk është ende e qartë, por zonat më të prekura nga tërmeti janë ato të bregdetit jugor të Kretës.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *