AktualitetFlashKosovaPolitikëTe FunditTe Gjitha

“Ku është Bashkimi Evropian”, Grenell thirrje therëse për heshtjen e BE-së ndaj marrëveshjeve që arriti në Ballkan

Katër muaj pas emërimit në pozitën e të dërguarit të posaçëm të Presidentit të SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka realizuar një marrëveshje për hapjen e hapsirës ajrore Prishtinë-Beograd, ndërkohë të hënën në Berlin do të takohet me ekspertë të dy shteteve në përpjekjen e radhës edhe për hapjen e linjës hekurudhore Kosovë-Serbi.

E në gjithë këto përpjekje nuk është dëgjuar fare asnjë reagim i Bashkimit Evropian apo Përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme, Josep Borell, i cili kishte paralajmëruar vizitë në Kosovë.

Kjo heshtje e BE-së dhe mos përfshirje në gjithë këto përpjekje për marrëveshje Kosovë-Serbi i ka rënë në sy ekspertit për Ballkanin Perëndimor, Florian Bieber.

“Ku është Bashkimi Evropian”, pyet me habi Bieber raportojnë mediat kosovare.

Këtë reagim ai e ka bërë në një lajmërim të ambasadës së SHBA’së ne Beograd, ku tregohej për vizitën e Grenellit dhe përpjekjen e këtij të fundit në cilësinë e Përfaqësuesit Special për riaktivizimin e linjës hekurudhore Kosovë-Serbi.

Për këtë marrëveshje do të diskutohet të hënën në Berlin me ekspertë të dy shteteve.

 

A do i përgjigjeni thirrjes së Presidentit Meta për të dalë në shesh në 2 mars në mbrojtje të demokracisë dhe Kushtetutës së vendit?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *