Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaTe FunditTe Gjitha

Denòncimi për zëvendës kryeministrin e ri të Kosovës: Është serb që nxit trazira dhe nuk njeh Pavarësinë e vendit

Goran Rakiq, kryetari i Listës Serbe është denòncuar nga Partia Zgjidhja për emërimin në postin e zëvendës kryeministrit të Kosovës nga qeveria e re e Avdullah Hotit. Lista serbe ka 10 deputetë në Kuvendin e Kosovës, të cilët i dhanë votat LDK që të miratonte qeverinë.

Sipas Partisë Zgjidhje, Rakiq nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe akuzohet si nxitës i trazirave dhe si i përfshirë në korrupsion.

“Rakiq nuk e njeh shtetin e pavarur të Kosovës dhe e cilëson si Beogradi, Kosova dhe Metohia. Është akuzuar si nxitës i trazirave të marsit 2014 në veriun e Mitrovicës dhe për përfshirje në korrupsion. Sot Kosova do të ketë jo vetëm një qeveri me partitë humbëse të zgjedhjeve të tetorit 2019, që nuk njeh vullnetin e shumicës së zgjedhësve, por edhe e varur nga Beogradi. Lista Serbe do të ketë edhe poste të tjera në agjenci dhe ministri, që kanë lidhje me sigurinë publike të Kosovës”, thuhet ndër të tjera në denòncimin e Partisë Zgjidhja.(A.M/Faxweb.al)

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *