Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Goja juaj mban aromë të keqe? Shpëtoni nga ky problem duke bërë gargarë me këtë përzierje

Higjiena e dobët, ngrënia e ushqimeve të caktuara, marrja e medikamenteve të ndryshme e shumë faktorë të tjerë mund t’i japin frymës suaj një aromë të rëndë të pakëndshme. Në gjuhën mjekësore kjo gjendje njihet si halitozë ! Mund të jetë çdo gjë nga problemet më të zakonshme të shëndetit oral, për të cilin fatmirësisht ka disa zgjidhje.

Për të shmangur çdo produkt të mbushur me kimikate, e ngjyryres artificial , ju mund të përgatisni vetë në kushte shtëpie një shpëlarës goje që freskon frymën dhe eliminon bakteret që shumohen në pjesën e brendshme të gojës ! Përzierja e mëposhtme përmban vetëm përbërës natyralë që nuk kanë asnjë efekt anësor!

Sipas The International Association for Dental Research, njerëzit që përtypin çamçakëzë me kanellë kanë 50% më pak bakere të dëmshme se njerëzit që preferojnë çamçakëzët me mente.
Soda e bukës ndihmon në neutralizimin e pH në mjedisin e brendshëm të gojës ndërkohë që mjalti përmban enzima antibakteriale

Përbërësit:
2 limona
1 lugë e gjysmë çaji me mjaltë
1 filxhan me ujë të ngrohtë
1 lugë çaji sode buke
1/2 lugë gjelle kanellë
Një vazo qelqi

Përgatitja:
1. Përzieni të gjithë përbërësit në një kavanoz dhe përzieni mirë derisa të arrini në masë homogjene të holluar.
2. Shtoni ujin dhe përziejeni mirë.
3. Për të freskuar frymën tuaj, tundeni përzierjen dhe bëni gargarë me një lugë nga kjo përzierje për një minutë.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.