Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Gjysma e kodrës nën flákë, pamje trònditëse nga zjárri mes Lezhës dhe Mirditës

Masive të mëdha pyjore kanë tre javë që dígjen në kodrat e Molungut mes Lezhës dhe Mirditës. Pavarësisht një javë më parë, helikopteri i Forcave të Armatosura ishte në vendngjarje, zjárret mbeten aktive dhe poi  afrohen fshatit Katund i Vjetër në Rubik.

Forcat zjárrfikëse të Mirditë nuk i kanë mjetet e duhura për të vënë nën kontroll flákët e zjárrit pasi terreni është malor dhe nuk mund të futen automjetet zjárrfikëse. Deri tani janë shkrùmbuar dhjetëra hektarë pyje.

Ndërkohë, flákët e zjárrit kanë pùshtuar një sipërfaqe të madhe shkùrresh dhe kùllotash nga Velipoja, Mali i Rrencit e deri tek “Rana e Hedhun”. Deri tani, flákët nuk i janë afruar zonave të banuara. Forcat zjárrfikëse janë në numër të pakta, ndaj flákët të favorizuara nga era po përparojnë me shpejtësi. Besohet se shkak i zjárrvënies si gjithnjë janë barinjtë të cilët duan që zona e shkurreve të kthehet në kullota.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *