ShëndetiTe Gjitha

Gjethet e ullirit? S’do t’i besoni vetitë kuruese që kanë

Gjethet e ullirit përmbajnë substanca të cilat janë gjetur të kenë këto veti:

  • Ndalon shumimin e viruseve në qelizat e shëndetshme të organizmit të njeriut, virusin e gripit, ftohjes, meningjitit, pneumonisë, madje edhe atë të HIV AIDS.
  • Lufton ftohjet
  • Lufton kandidën • Përmirëson infeksionet e veshit, dhëmbëve dhe ato urinare
  • Lufton mikrobet kërcënuese për shëndetin

Si ta përgatisni:

  • Këpusni në orët e para të mëngjesit degët e freskëta të ullirit, i cili duhet të jetë i pa spërkatur.
  • I thani në furrë për 3 orë në 60 gradë. Preferohet tharja në furrë sepse tharja natyrale merr shumë kohë dhe mund të oksidohen polifenolët e çmuara.
  • Pasi është tharë, e thërrmoni dhe e vendosni për çdo kupë nga 2 lugë çaji gjethe.
  • I hidhni ujë të valuar dhe e lini 5-10 minuta.
  • Mund ta kombinoni me pak çaj mali për aromë. E konsumoni 3-4 herë në ditë me mjaltë dhe pak limon të shtrydhur.
Fjalët Kyce

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *