Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Ndodh në Gjermani/ Dy prótesta paralele, qindra njerëz pro dhe kundër qeverisë për trajtimin e Covid-19 (Video-Live)

Me dhjetra kundër-protestues kanë dalë në rrugët e Brandenburgut në Gjermani për të kundërshtuar ato që protestojnë kundër masave të koronavirusit të vendosura në vend për të luftuar pandeminë.

Kundër-protestuesit u panë që mbanin flamuj dhe shenja, ku mund të lexoheshin mesazhe të tilla si “Mbaje distancën në të djathtë”, “solidaritetin në vend të urrejtjes së duhur” dhe “Heq qafe nazistët”.

Kundër-protesta vjen në një kohë kur disa demonstrues skeptikë ndaj masave të koronavirusit, po kalojnë në rrugët e Berlinit nën sloganin ‘Fundi i Pandemisë – Dita e Lirisë’, për të lidhur me ankesat ndaj qeverisë për trajtimin e pandemisë.

Gjermania aktualisht po përjeton një rritje të numrit të rasteve të personave të infektuar, ndërsa presidenti i Institutit Robert Koch Lothar Wieler tha të martën se instituti i kontrollit të sëmundjes ishte “shumë i shqetësuar” për zhvillimin e pandemisë.

Ai theksoi se qytetarët duhet të zbatojnë masat e koronavirusit “për muajt e ardhshëm”, dhe shtoi se rregullat nuk duhet të vihen në dyshim. Sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins, mbi 210.600 raste të koronavirusit janë raportuar në Gjermani që nga fillimi i shpërthimit, dhe 9.154 vdekje të lidhura nga e shtuna.


(F.GJ/FAXWEB.AL)

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *