Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

General Motors prezanton mjetin fluturuese të së ardhmes, quhet “Cadillac” automjetit që do kalojë nga njëra çati në tjetrën

General Motors Co prezantoi këtë të martë një Cadillac fluturues futurist, që është  një automjet autopilot, i cili ngrihet dhe ulet vertikalisht dhe mund të mbajë pasagjerë në të .

Cadillac me një pasagjer të vetëm do të jetë në gjendje të udhëtojë nga  njëra çati tjetrën me një shpejtësi deri në 55 milje në orë. Një automjet është i gjithi elektrike, me një motor 90 KW, një paketë baterie GM Ultium dhe një trup ultra të lehtë me katër palë rrotullues.

Cadillac fluturues u prezantua në një video si pjesë e një prezantimi kryesor nga shefi Ekzekutiv Mary Barra, së bashku me një anije elektrike familjare Cadillac.

Kompani vitin e kaluar zbuloi se prodhuesit e automjeteve po eksplorojnë mënyra të tilla alternative transporti si taksitë ajrore.

“VTOL është çelësi i vizionit të GM për një të ardhme multimodale,” tha ai.

Anija autonome Cadillac, e përshkruar në video si “mbërrin së shpejti”, përmban një siluetë boksi që kujton Origjinën e Lundrimit, gjithashtu e dizenjuar nga ekipi i Simcoe. Ajo përmban dyer rrëshqitëse të përparme dhe të prapme dhe një çati prej xhami panoramike.

Kabina ka ulëse të ngjashme me sallonin, plus sensorë biometrikë, kontroll zëri dhe njohje të gjesteve të duarve, kompania  nuk pranoi të zbulojë detaje të mëtejshme, sipas Reuters.

Prodhuesit e tjerë të automjeteve, përfshirë Toyota Motor, Hyundai Motor dhe Geely Automobile, më parë kanë treguar mjete ajrore konceptuale si pjesë e planifikimit të tyre të ardhshëm.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *