Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Gazetari shqiptar në Kinë zbulon kur do të jetë gati váksina e koronavirusit: Nga fundi i muajit…

Edison Myrteza është gazetari që ndodhet i karantinuar në qytetin Jilin të Kinës që prej shpérthimit të pándemisë së korónavirusit. Duke folur për Fax NeWs, tregoi se si paraqitet situata e sémundjes në disa qytete kineze, duke nisur nga Ëuhani, vendi ku shpértheu pándemia.

“Ëuhani ka patur raste të ndryshme. Ka patur gati 2 muaj që nuk ka patur asnjë të ínfektuar dhe tani kanë dalë disa të ínfektuar në distriktin Doku, i njohur në Ëuhan që ka patur disa persona të ínfektuar. Megjithatë është menduar që të mos ngrihet një álarm shumë i madh meqë Ëuhani ka patur numrin më të madh, duke ízoluar brenda këtij distrikti ku janë këta persona”, tha gazetari Myrteza.

Ndër të tjera shpjegoi se Shangai është qyteti nga ku dalin rastet e importuara pasi ka aeroport ndërkombëtar. “Persona të cilët vijnë nga jashtë, duket se qyteti i Shangait, aeroporti ndërkombëtar i Putongut është ai i cili drejton dhe ka numrin më të madh të personave të ínfektohen të cilët vijnë nga jashtë Kinës, më pas shpërndahen në qytete të tjera të Kinës.”

Sa i përket váksinës, dha një lajm tepër pozitiv duke thënë se një kompani ka kryer me sukses provat klinike tek kafshët dhe pritet që nga fundi i muajit nëntor, të jetë gati për tu ínjektuar tek njerëzit.

“Qeveria kineze, nuk e di nëse mund të them kështu, ka përgatitur tre váksina dhe pikërisht njëra prej tyre duket se ka kaluar testimin e fazës së parë. Ka qenë një váksinë që është ínjektuar në një prej majmunëve të rracës më të mirë që ka ardhur nga India, nuk është preferuar ndonjë kavje apo kafshë e vogël. Pasi është ínjektuar, rezultati tek majmuni ka qenë i mirë. Nëse kjo váksinë do të jetë po kaq e suksesshme sa më parë, fundi i muajit Nëntor do të jetë vënia në dispozicion e kësaj váksine jo vetëm për Kinën, por edhe për botën”, tha Myrteza.(A.M/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *