Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaTe FunditTe Gjitha

“Fshati esëll”: Gjatë katër viteve të fundit askush nuk ka konsumuar alkool, dhe vetëm një dyqan shet dy lloje të pijeve – në hyrje të fshatit një mbishkrim i shpjegon të gjitha (VIDEO)

Banorët e fshatit Minzitarovo (Bashkiria në Rusi) tash e katër vite janë duke bërë një jetë të shëndoshë pa alkool, pasi në këtë vend ndalohet shitja e alkoolit dhe produkteve të duhanit.

Banori i fshatit Ramil Shavalejev pranon se nuk i pëlqen të rikujtoj kohën kur kishte pirë, por shtoi se sot është njëri nga njerëzit më të respektuar në fshat.

“Kam pirë shumë, nuk kam mundur të ndalem. Po të mos hiqja dorë nga alkooli, sigurisht se do të vdisja diku ose do të ngrihesha nga të ftohtit”, thotë Ramil, i cili ka hequr dorë nga alkooli para dhjetë viteve, kurse gjatë vitit të kaluar në mënyrë simbolike kishte “varrosur” pakon e fundit të cigareve.

Kryetari i fshatit Ilshat Mudarisov nuk e di se sa kushton sot vodka, por pretendon se shumë bashkëfshatar e falënderojnë çdo ditë për propagandën që kishte bërë për alkoolin dhe të dehurit.

“Pse të harxhoj paratë në helm, më mirë të blejë ëmbëlsira dhe bombola”, ka shtuar Mudarisov, transmeton Telegrafi.

Ndërkaq fermerët e kësaj zone janë shprehur të gatshëm t’i dënojnë, apo t’i shkarkojnë nga puna të gjithë punëtorët e tyre nëse i zënë duke pirë alkool. Por, një gjë e tillë deri më sot nuk ka ndodhur, pasi që askush nuk dëshiron ta humb punën.

Ata në vend të vodkës pinë ujë nga një burim, me të cilin thonë se përgatitet shpejt çaji.

Këshilli i fshatit shpesh organizon mbledhje në të cilat të rinjtë kanë rastin të dëgjojnë të moshuarit duke u folur për dëmet që mund t’ua shkaktojë alkoolit, nikotina dhe narkotikët.

“Pas këtyre mbledhjeve njerëzit thjesht ndihen të turpëruar të pinë apo ecin të dehur nëpër rrugë”, ka shtuar Mudarisov.

 

Fjalët Kyce

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *