Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Franca falenderon mjekët/ 8 miliard euro për rritje pagash, mbi 180 euro në muaj më tepër në xhepat e tyre

Qeveria franceze dhe sindikatat nënshkruan një marrëveshje të hënën duke dhënë mbi tetë miliardë euro rritje të pagave për punonjësit e shëndetësisë, ndërsa kryeministri pranoi se masa ishte e vonuar për shkak të pandemisë koronavirus.

Gjatë kulmit të shpërthimit në Francë, njerëzit duartrokisnin çdo natë punonjësit e të shëndetit të cilët nga ana e tyre thoshin se një mirënjohje e tillë tingëllonte e urryer nëse nuk ndiqej me hapa konkret transmeton Francë24.com.

Pjesa më e madhe e kësaj pakete përfshin 7.5 miliardë euro (8.5 miliardë dollarë) për rritje pagash për infermierë dhe punëtorë të përkujdesjes, të cilët do të marrin një rritje mesatare mujore prej 183 euro (208 dollarë). Ekzistojnë gjithashtu 450 milion euro (510 milion dollarë) për mjekët që synojnë të forcojnë pagat për ata që punojnë vetëm në sektorin publik, një veprim që synon t’i joshë ato nga klinikat private më fitimprurëse.

“Askush nuk mund të mohojë që ky është një moment historik për sistemin tonë shëndetësor,” tha Kryeministri Jean Castex pas një ceremonie nënshkrimi që pasoi shtatë javë bisedimesh midis qeverisë dhe sindikatave.

“Kjo është para së gjithash njohja e atyre që kanë qenë në vijën e parë në luftën kundër kësaj epidemie,” tha ai. “Është gjithashtu një mënyrë për të kapur vonesën për secilin – duke përfshirë ndoshta edhe veten” ka pjesën e tyre të përgjegjësisë. ”

Por disa sindikata, duke përfshirë CGT të rrepta, nuk pranuan të nënshkruajnë marrëveshjet, një tregues që tensionet mbi këtë çështje mund të mos përfundojnë. Epidemia e koronavirusit ka vrarë tani mbi 30,000 njerëz në Francë dhe ndërsa shkalla e infeksionit ka rënë dukshëm, zyrtarët mbeten të kujdesshëm ndaj rrezikut të një valë të dytë.

(F.GJ/FAXWEEB.AL)

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *