Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Dalin pamjet/ Si i kërcënonte Zhidru banorët e lagjes së tij, iu nxirrte thikën në sy të grupit të gatshëm, zbardhen letrat e qytetarëve

Lefter Zhidru, i moshuari, 71 vjeçar i cili u ekzekutua nga forcat RENEA gjatë një aksioni dje pas 5 orëve rezistencë ka qenë një njeri problematik për banorët e pallatit ku ai jetonte me qira. Disa herë banorët i kanë dërguar letra policisë së Elbasanit dhe bashkisë për të marrë masa dhe larguar familjen nga ky pallat.

Ora News disponon disa kopje të këtyre letrave ku vihet re se policia e Elbasanit ishte në dijeni që ky person ishte problematik dhe I rrezikshëm për shoqërinë. Nëse zëri i banorëve të lagjes do të ishte dëgjuar Elbasani nuk do të përjetonte 5 orë tmerrmi mes breshërive të kallashnikovit dhe dy djem të rinj kalimtarë nuk do të ishin plagosur.

Në një letër që i është dërguar të plotfuqishmit të lagjes “11 Nëntori” ata kërkojnë që të merren masa për sisteminin e familjes Zhidru diku tjetër.

“Për arsye se që kur ka ardhur në ditët e sotme përbën shqetësim për banorët e pallatit për arsye se është I dhunshëm e këcënues me mjete të forta e të ftohta ndaj banorëve të pallatit.

“Nuk është I aftë për jetën në komunitetin tonë. Fëmijët ndihen të stresuar kur hipin për në shtëpitë e tyre dhe nuk kemi mundësi tjetër vec t’ju lajmërojmë për të marrë shpejt masa para se të ndodhë një debat I madh.”

Banorët thonë se bashkëshortja qëndron indiferent ndaj kësaj dhe kërkojnë që familja të largohet nga ambientet ku jeton me qira për shqetësimet që I ka shkaktuar komunitetit të pallatit 576/1. Madje ata thonë se sherri është bërë dhe në sy të grupit të gatshëm.

“Janë kërcënim I rrezikshëm për banorët. Cifti ka krijuar shumë problem e konflikte me banorët e pallatit me fyerje dhe ofendime edhe në prezencë të grupit të gatshëm disa herë. Janë trembur fëmijët, të moshuarit, të rriturit, nga presioni që personat në fjalë ushtrojnë prej shumë vitesh. Që kur familja erdhi në këtë apartament pallati nuk ka më qetësi. Kërkojmë zgjidhjen e menjëhershme të këtij problem sepse është problem shumë madhor për të gjithë komunitetin.”

Po kështu ka video që i përkasin muajit mars 2020, periudha e pandemisë, kur Elbasani por i gjithë vendi ishte në izolim. Në videot qe ka Policia shihet 71-vjeçari, Lefter Zhidru, i ekzekutuar një ditë më parë nga RENEA, duke kërcënuar një banor të lagjes së tij. Me një mjet të lehtë të ftohtë të lehtë në dorë ai ka shkuar dhe ka kërcënuar një shtetas tjetër./ora

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *