Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

FOTO-VIDEO/ Vajza 7-vjeçare vuan nga një sindromë e rrallë, simptomat shfaqen para moshës një vjeç

Një vajzë e re po përballet me ‘ferrin për së gjalli’ për shkak të një çrregullimi të rrallë që po ndodh në lëkurën e saj duke u bërë të duket si gur.

Shtatë vjeçarja Rajeshwari, e cila jeton në shtetin Indian të Chhattisgarh, vuan nga një gjendje e pashërueshme e quajtur ikitozë e cila bën që lëkura e saj të bëhet me luspa.

“Luspat” kanë mbuluar krahët, këmbët dhe pjesën më të madhe të shpinës dhe e bëjnë të dhimbshme që ajo të ecë apo edhe të ulet.

Shtatëvjeçarja jeton në një lagje fisnore në Dantewada dhe të udhëtosh në një qytet aty pranë për emërime mjekësore është një ngarkesë shtesë për të.

Pamjet video tregojnë Rajeshwari duke ecur ngadalë dhe me dhimbje, ndërsa “luspat” mbulojnë pjesën më të madhe të trupit.

Këmbët dhe krahët e saj janë pothuajse plotësisht të mbuluar, përfshirë duart dhe këmbët, pjesën e stomakut dhe të shpinës.

Ka pak kujdes shëndetësor në dispozicion në rrethin e vajzës së re, që do të thotë se ajo duhet të udhëtojë në qytet për kujdes mjekësor.

Dr Yash Upender, një dermatolog nga Spitali Dantewada, e specifikoi gjendjen si etikozë epidermolitike ’.

“Ikthyoza” (sëmundja) zakonisht nuk është e rrezikshme për jetën, por nuk ka kurë dhe pacientët ka të ngjarë të tregojnë simptomat për jetën.

Mjekët thonë se pacientët me iktiozë gjithashtu mund të vuajnë nga mbinxehja për shkak të aftësisë së zvogëluar për të djersitur.

Ata janë gjithashtu të prekshëm nga infeksionet për shkak të çarjeve në lëkurën e tyre dhe mund të kenë shikim ose dëgjim të dobët, nëse sëmundja prek pjesën e veshëve dhe syve.

Gjendja zakonisht trashëgohet nga prindërit e dikujt, por mund të merret edhe në lidhje me problemet e tjera shëndetësore.

Nëse një foshnjë ka trashëguar gjendjen, lëkura e tyre gradualisht do të bëhet e thatë, e ashpër dhe me luspa – me simptoma që shfaqen para moshës një vjeç.

Njerëzit me gjendje mund të kenë nevojë të kalojnë disa orë në ditë duke u kujdesur për lëkurën e tyre, thonë ekspertët.

Fjalët Kyce

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *