Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashTe FunditTe Gjitha

Foto/ Shoferi tenton të djegë autobusin me 51 nxënës, ja cila është arsyeja

Policia italiane ka arrestuar një shofer autobusi në Milano pasi ka tentuar t’i vërë zjarrin një autobusi me 51 nxënës shkolle.

Sipas mediave italiane ka qenë njëri nga nxënësit që ka telefonuar policinë pasi shoferi kishte ndalur autobusin në autostradë në periferi të qytetit.

Nxënësit kanë treguar se shoferi bërtiste “Askush nuk do të largohet gjallë nga këtu”

Mësohet se autobusi  kishte udhëtuar nga qyteti i Kremones në Lombardia, ku autori përpiqej t’i vendoste flakën autobusit, policia arriti të shpëtonte nxënësit të cilët ishin friksuar nga kjo ngjarje e  rëndë.

Dymbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur u dërguan në spital që vuajnë nga thithja e tymit. I dyshuari është një 47 vjeçar nga Senegali, ku tashmë mbi të rëndon  akuza e zjarrvënies dhe rrëmbim. Nuk është e qartë se çfarë ishte motivi për sulmin e dyshuar, por ai njoftohet se i tha policisë se donte të vriste veten dhe “të ndalonte vdekjet në Mesdhe”. Agjensia e lajmeve Ansa raportoi se disa nga duart e fëmijëve ishin lidhur së bashku me kabllo elektrike gjatë një provë që zgjati rreth 40 minuta. Francesco Greco, prokuror i Milanit, tha: “Ishte një mrekulli që ata mbijetuan dhe ne duhet ta falënderojmë policinë për këtë”. Ansa raportoi se, para se të ndalonte autobusin, shoferi u përpoq të kalonte nëpër një pengesë. Policia po kryente hetime në shtëpinë e njeriut. Ai thuhet se kishte dënime të mëparshme për vozitje të pijes dhe sulme seksuale. Matteo Salvini, zëvendëskryeministër i ekstremit të djathtë, tha: “Në këtë moment policia po kërkon shtëpinë e tij. Unë dua të di pse dikush me precedentë të ngjashëm po ngiste një autobus që mbante fëmijë? ”

(B.K/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.