Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

FOTO/ Në memorialin e Azem Hajdarit, deputetja Rudina Hajdari bëhet bashkë me Bashën

Ditën e sotme po zhvillohen homazhe për 21-vjetorin e vrajes së liderit të Demokracisë Azem Hajdarit.

Ndërkaq politika shqiptare ka zhvilluar homazhe pranë varrezave të dëshmorëve, por edhe në memorialin e tij.

E ndërkohë që në varrezat e Dëshmorëve, vajza e Azem Hajdarit, deputetja Rudina Hajdari ishte e shoqëruar nga deputetët e maxhorancës dhe të opozitës së re, në memorialin e të atit, kjo e fundit është shoqëruar nga ish-kryeministri Sali Berisha dhe kryetari i PD-së Lulzim Basha, si dhe nga ish deputetë të PD-së.

Në fotot e publikuar nga mediat, Rudina është parë me duke u takuar me kryetarin e PD-së, Lulzim Bashën.

Kujtojmë se deputetja e djathtë Rudina Hajdari u përjashtua nga Partia Demokratike, pasi nuk pranoi që të digjte mandatin e deputetit, njëlloj siç vepruan në grup të gjithë deputetët Partisë Demokratike.

Më herët Presidenti Meta ishte i pranishëm për të vendosur një kurorë me lule në memorialin e tij ku dha dhe një mesazh të fortë për zgjedhjet dhe demokracinë.

“Sot ishte një detyrim për ta nisur me nderimin e kujtimit të përjetshëm të Azem Hajdarit që solli pluralizmin politik në Shqipëri. Pasi 12 dhjetori është dita më e rëndësishme në historinë e Shqipërisë, që e vendosi vendin tonë në rrugën e duhur të demokracisë, të pluralizmit politik, të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme që janë kollona e çdo sistemi demokratik dhe që duhen mbrojtur nga të gjithë dhe më çdo çmim.”- u shpreh Meta.

(M.Q/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *