Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashSportTe FunditTe Gjitha

Foto/ Ky është biznesmeni miliarder, që po lë shenjë edhe si arbitër në këtë Botëror!

Europa League, një në Champions League dhe një në Kupën e Konfederatës në 2013. Rreth 12 milionë euro  në llogarinë bankare.

Nuk do të kishte asgjë për tu surprizuar nëse subjekti në fjalë do të ishte ndonjë futbollist pjesë i ndonjë skuadre europiane, por në fakt nuk është kështu.

Milionat në kasafortë dhe finalet e kompeticioneve ndërkombëtare janë kartvizita e Bjorn Kuipers 45-vjeçarit holandez me profesion gjyqtar.

Kuipers ndryshe njihet edhe si arbitri më i pasur në botë dhe një përfitim vjetor nga 2 deri në 4 milionë euro. Por nga i përfiton holandezi kaq shumë të ardhura? Sigurisht që një pjesë e mirë nuk vjen nga bilbili, por nga rrjeti i supermarketeve që ai ka në pronësi C100 dhe që në total ka rreth 500 pika.

Rrjeti supermarketeve është aq i famshëm saqë është edhe sponosor i pilotit të Red Bull në Formula 1 Max Verstappen. Por, Kuipers nuk është vetëm një gjyqtar i zoti, të bërit biznes është edhe një pasion i madh i tij. Sëfundmi ai ka hapur edhe parakeri.

Në Botërorin e Rusisë, 45-vjeçari ka vënë drejtësi në sfidat Egjipt-Uruguai, Brazil-Kosta Rika, Spanjë-Rusi dhe e fundit ishte takimi mes Anglisë dhe Suedisë.

Në karrierën e tij ai ka arbitruar edhe finalen e Championsit në 2014-ën e fituar nga Reali i Madridit dhe atë të këtij viti në Europa League e fituar sërish nga një skudër spanjolle, Atletico Madrid, gjithashtu po të njëjtin kompeticion në 2013.

Një cv e pasur ajo e Bjorn Kuipers. Një biznesmen i sukseshëm, ndërsa arbitrimi për të është thjesht çështje pasioni, pasi të ardhurat që përfiton nga ky profesion janë shumë herë më të vogla krahasuar me ato që arkëton nga rrjeti i supermarketeve.

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *