Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

VIDEO/ Edi Rama bëhet gati të shesë pasaporta shqiptare për 100 mijë dollarë, rrezikon të ‘thithë’ të pasur me probleme me ligjin

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka qenë para pak ditësh pjesë e një mbrëmjeje në Londër, organizuar me synimin e promovimit të shitjes së atyre që quhen pasaporta të arta.  Krahas kryministrit të Shën Luçias në Karaibe, atij malazez, një ministri maltez dhe disa ambasadorëve nga Antigua, Barbuda dhe Qipro, Edi Rama ka premtuar 10 vjet pushime. Pra 10 vjet pa taksa në këmbim të blerjes së pasaportave për 100 mijë dollar dhe investimeve.

Ky hap që niset nga premisa e thithjes së investimeve direkte ëstë shoqëruar me kritika. Gazeta britanike “The Guardian” citon zv.presidenten e Komisionit Europian, Vera Jurova të jetë shprehur se shitja e pasaportave është me rrezik dhe sipas saj gjithë ky sistem transaksionesh duhet rinegociuar meqenëse për momentin komisioni nuk ka kompetenca për të ndërhyrë. Është e qartë pra se nga një pikëpamje z. Rama po vë në rrezik mbështetjen e BE-së në këmbim të më shumë parave në ekonomi. Ose para që hyjnë në Shqipëri.

Megjithë ndryshimet ligjore që janë bërë Shqipëria ka dështuar në thithjen e investimeve të huaja. Shitja e pasaportave është lëvizja e fundit nga qeveria për ta kompensuar mbylljen e punimeve nga TAP apo ato në kaskadën e Devollit. Parimisht kjo nismë u thotë të pasurve: Hajdeni dhe bëni çfarë të doni. Ne na duhen paratë.

Mirëpo nuk është vetëm ky problemi. Një tjetër problem është se shqetësimet e BE-së janë reale. Kompania që ka organizuar aktivitetin, Henley & Partners me biletë hyrjeje 1 500 stërlina është raportuar se ka patur jo pak probleme me aktivitetet e saj që konsistojnë në ndërmjetësimin mes qeverive dhe pasanikëve të interesuar. Më poshtë është një listë e raportimeve për aktiviteteve të kësaj firme, ndërkohë që p.sh Qipro e cila i dha nënshtetësi përmes shitjes një biznesmeni në kërkim nga Malajzia ka premtuar se do ta revokojë atë. Për 4000 pasaporta të shitura që nga viti 2013 thuhet se Qipro ka mbledhur 6 miliardë euro.

Edhe Malta që e aplikon këtë skemë përmes koncesionit të dhënë kompanisë në fjalë akuzohet se ka shitur nënshtetësinë pesë njerëzve në kërkim dhe të akuzuar për pastrim parash. Nuk është e qartë se kush e ka kontaktuar z. Rama në këtë ambient dhe çfarë synon ai përmes pranisë së tij aty ndërkohë që Shqipëria nuk ka mekanizmat për të luftuar dukuri të tilla pa folur për faktin se nënshtetësinë e jep Presidenti që aktualisht është në luftë me qeverinë.

https://www.theguardian.com/world/2018/nov/05/pilatus-bank-malta-europea…

https://theshiftnews.com/2018/04/05/swiss-connections-pilatus-bank-and-h…

https://www.theguardian.com/world/2018/jun/01/murdered-maltese-reporter-…

https://www.spectator.co.uk/2018/03/revealed-cambridge-analytica-and-the…

https://publications.parliament.uk/pa/cm201719/cmselect/cmcumeds/1791/17…

http://www.sarawakreport.org/2019/11/jho-lows-cypriot-passport-and-grand…

https://www.cbsnews.com/news/60-minutes-citizenship-passport-internation…

https://theshiftnews.com/2017/12/20/henley-and-partners-involved-in-gren…

https://www.dominicavibes.dm/readers-224442/

https://theshiftnews.com/2019/02/05/tough-measures-axed-in-eu-report-on-…

https://www.cbsnews.com/news/60-minutes-citizenship-passport-internation…

https://theshiftnews.com/2018/02/01/henley-and-partners-in-fresh-legal-t…

https://theshiftnews.com/2018/04/05/swiss-connections-pilatus-bank-and-h…

https://www.timesofmalta.com/articles/view/20180524/local/money-used-to-…

https://www.dominicavibes.dm/readers-224442/

http://www.sarawakreport.org/2019/11/jho-lows-cypriot-passport-and-grand…

https://www.straitstimes.com/asia/se-asia/fugitive-malaysian-businessman…

https://swarajyamag.com/insta/cambridge-analyticas-parent-company-linked…

https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Bilzerian

https://www.fastcompany.com/40571052/how-cambridge-analytica-fueled-a-sh…./Respublika

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *