Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

FOTO/ “E etur për pëlqime në rrjete sociale”, këshilltarja e ministres së Arsimit me doktoraturë të kopjuar

Taulant Muka ka publikuar në profilin e tij në Facebook, një pjesë të doktoraturës të këshilltares së Ministres së Arsimit.

Muka thotë se Ministrja e Arsimit e etur për “pëlqime” në rrjetet sociale si pjesë e programit qeveritar për propagandë, promovoi dje të punësuarit në ministri që sipas ministres janë arsimuar jashtë vendit dhe jane pjesë e programit “braingain” (“thithja e trurit”).

Sipas Mukës, këshilltarja ka përfunduar studimet doktoraturë në Universitetin e Krajovës, njësoj i renditur me Universitetin e Prishtinës.

Postimi i plotë:

Keshilltarja e Ministres se Arsimit e arsimuar ne Rumani me punim 100% kopje!

Ministrja e Arsimit e etur per “pelqime” ne rrjetet sociale si pjese e programit qeveritar per propagande, promovoi dje te punesuarit ne ministri qe sipas ministres jane arsimuar jashte vendit dhe jane pjese e programit “braingain” (“thithja e trurit”). Se pari, shumica e punonjesve te promovuar nga ministrja kane qene ne ministri prej vitesh, dhe nuk jane punesuar se fundmi ne ministri. Nder te tjera, ministrja promovoi dhe keshilltaren e re te sajen si te diplomuar ne Rumani. Ne fakt, keshilltarja ka perfunduar studimet doktorature ne Universitetin e Krajoves, njesoj i renditur me Universitetin e Prishtines. Ministrja e Arsimit ne kete rast po tregon probleme te qarta te inferioritetit duke mos promovouar universitetet shqiptare dhe duke keqperdorur nocionin „jashte shtetit“. Per me teper, nga nje skanim i shpejt i punimit shkencor te keshilltares se ministres permes se cilit keshilltarja ka mbrojtur doktoraturen ne Rumani (The mesurament of ëelfare state, Revista Universitară De Sociologie, Year IX, no. 1/2012), vihet re se artikulli eshte 100% kopje e nje punimi tjeter shkencor ( Comparative welfare state analysis and the ‘dependent variable problem’, Jochen Clasen and Nico A. Siegel, 2007).
Bashke me rastet qe denoncova dje, Ministrja tregon qarte se me taksat e shqiptareve paguan njerez me diploma fallco apo te vjedhur per te bere politikat arsimore. Ministrja e Arsimit jo vetem duhet te kerkoje ndjese publike por duhet te jape doreheqjen per shkaterrimin qe po i ben arsimit ne Shqiperi.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *