Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

FOTO/ Ashtu si para 1000 viteve, ceremonia e frikshme e çiftit norvegjez që imituan vikingët. Barka, flijim dhe rite të çuditshme

Një çift norvegjez ka çuditur jo pak me mënyrën si e kanë zhvilluar ceremoninë e martesës së tyre. Ata janë frymëzuar nga mënyra se si bëhej dasma para 1000 vjetësh nga të parët e tyre, Vikingët.

Ata kanë përgatitur shumë barka të gjata të ndërtuara posaçërisht dhe një banket me patëllxhan.

Elisabeth Dalseth, 27-vjeçe u martua me Rune Dalseth, 36, në brigjet e një liqeni norvegjez, në një ceremoni pagane, shkruan Daily Mail.

Pavarësisht nga një edukim konvencional i krishterë, çifti – i cili ka një djalë gjashtëmujor, Ragnar – zgjodhi të martohej me stilin e luftëtarëve frikshëm norvegjezë, duke shmangur një makinë tradicionale në favor të dy barkave të shpejta dhe duke veshur fustanin e Vikingut.

Dasma gjithashtu inkorporoi një ritëm ‘njollë’, në të cilin një kazan me gjak derri të flijuar vihet në një grumbull gurësh, pastaj u derdh mbi shifra të vogla që përfaqësonin perënditë dhe pastaj lyen ballin.

Pas ceremonisë dramatike më 25 gusht, çifti, nga Sunnmore, të cilët janë pjesë e një lëvizjeje të fuqishme prej revolucionarëve norvegjezë të Vikingit, kremtonin gjatë natës me 130 veta të ftuar, të gjithë me kostume, me birrën e mjaltit dhe duke shijuar këngë norvegjeze dhe valle.

Ndërsa përgatitjet e tyre të dasmës shkuan pa probleme, jo gjithçka ishte përralla që ata kishin shpresuar, pasi të dy Rune dhe Elisabeth thanë se ishin të vetëdijshëm për skepticizmin nga prindërit e tyre.

Rune tha: “Unë vij nga një familje shumë e krishterë. Kur kam njoftuar se nuk do të kishim një martesë të krishterë, mamaja ime ishte pak e pasigurt për këtë.

Por unë mendoj se ajo tani e ka pranuar. Ajo mund të shohë se sa paganizmi më bën të lumtur dhe se si më ka ndihmuar të bashkoj jetën time.

“Para se të isha Viking, nuk kisha një grua, një fëmijë dhe një shtëpi – tani më shiko”.

(B.H/Faxweb)

 

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *