Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


EkonomiFlashTe FunditTe Gjitha

Fluturimet në maj, pavarësisht bllokimit, mijëra pasagjerë zbritën në Rinas

COVID-19 prej kohësh ka paralizuar trafikun sidomos atë ajror kudo në botë dhe Shqipëria nuk bën përjashtim. Aviacioni Civil Shqiptar në publikimin e radhës bëri me dije se nga Janari deri në Maj, në hapësirën e kontrolluar nga Shqipëria ka pasur një mesatare prej 243 fluturime ditore (duke përfshirë dhe mbikalimet), ose 47,1% më pak se e njëjta periudhë e vitit 2019.

“Rënia reflekton impaktin masiv të krizës së COVID-19 dhe është më madhe kur fokusi është vetëm në periudhën Prill-Maj me 59 fluturime (IFR) në ditë ose 89,9% më pak se njëjta periudhë e vitit 2019”.
Ajo që bie në sy janë qytetet e fluturimeve që kanë ndryshuar ndjeshëm në raport me një vit më parë por që lidhet edhe me faktin se këto fluturime kanë pasur në fokus riatdhesimet.
Zhvillimi i segmenteve të tregut ka pasur ndryshime gjithashtu krahasuar me vitin e kaluar. Për Prill- Maj, gjithë fluturimet kargo llogariten në 40% të mesatares së trafikut për Shqipërinë në 2020 krahasuar me 14% në vitin 2019.

Riatdhesimet
Autoriteti i Aviacionit Civil nënvizon në buletin se edhe gjatë muajit Maj 2020 Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës “Nënë Tereza” ka vazhduar të jetë i mbyllur për fluturime të rregullta ndërkombëtare civile tregtare si pasojë e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19.
“Ndërkaq në datat 01.05.2020 – 31.05.2020 siç është bërë e ditur dhe në bashkëpunim me shoqërinë ajrore AIR ALBANIA kanë vazhduar operimet me kryerjen e fluturimeve të riatdhesimit të shtetasve shqiptarë që kishin mbetur jashtë vendit.
Nga dy aeroportet e Italisë (Romë dhe Milano) janë kryer 18 fluturime dhe janë transportuar rreth 3 200 pasagjerë; Nga Gjermania, nëpërmjet aeroportit të Frankfurtit janë kryer 6 fluturime dhe janë transportuar rreth 1100 pasagjerë; Po ashtu nga Britania e Madhe, Zvicra, Franca dhe Turqia janë transportuar gjithsej 1600 pasagjerë për në Shqipëri, nëpërmjet rrugës ajrore me avionët e shoqërisë AIR ALBANIA.” thuhet në buletin. Monitor

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *