Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Fitoi çmimin prej 40.000 paundësh, aktivistja Greta Thunberg refuzon të marrë çmimin: Kemi nevojë për politikanë…

Aktivistja adoleshente për mbrojtjen e mjedisit Greta Thunberg ka refuzuar që të pranojë një çmim prej 40,000 paundësh, që i është dhënë së fundmi.

Në një postim të sajin në mediat sociale, Thunberg shpjegon së lëvizjet për klimën nuk kanë më nevojë për çmime por për njerëz në fuqi që dëgjojnë shkencën.

16-vjeçarja, e cila aktualisht po lëviz nëpër Kalifoni, u nderua me çmimin në fjalë nga Këshilli Nordik në mungesë gjatë një ceremonie që u mbajt në Stokholm.

Greta ishte dominuar për përpjekjet e saj si nga Suedia ashtu edhe nga Norvegjia dhe fitoi çmimin vjetor të mjedisit që ndahet nga organizata.

Por, pasi u shpall fituese, një përfaqësues i saji njoftoi audiencën se çmimi nuk do pranohej.

“Lëvizja për klimën nuk ka nevojë më për çmime. Ajo që ne kemi nevojë është që politikanët dhe njerëzit në fuqi të fillojnë të dëgjojnë shkencën…”- shkuran ajo.

 

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close