Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Fermerët sërish në protestë, Kryemadhi del në mbështetje: Qeveria s’ka vullnetin t’jua plotesojë

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi gjatë një deklarate për mediat shprehu pubplikisht mbështetjen për protestën e fermerëve, e cila do të zhvillohet sërish ditën e mërkurë.

Kryemadhi u shpreh se kërkesat e tyre janë të thjeshta për t’u plotësuar nga qeveria, ndërsa shtoi se qeveria nuk ka as vullnet dhe as aftësi për t’i realizuar ato.

“Kërkesat e fermerëve janë minimale. Ata po kërkojnë rregullat e lojës të cilat i kanë pasur dy vite më parë, nuk po kërkojnë asgjë më shumë. Kërkesat e fermërëve janë shumë të thjeshta për t’i kuptuar edhe për t’i realizuar”, theksoi Kryemadhi.

Më tej ajo shtoi se “fermerët shqiptarë kërkojnë subvencionim sipas prodhimit. Metodë të cilën e ndjekin të gjithë vendet fqinjë, të cilët janë edhe konkurrentët direkt të fermerëve tanë”.

“Vlerësim dhe kompensim financiar me çmim dysheme të tregut për produktet e humbura nga fatkeqësi të mëdha natyrore dhe nga stoku i prodhimeve të shkaktuara nga çrregullimi i tregut.

Barazimin e TVSH për produktet bujqësore, si në shitje ashtu edhe në blerje.

Kërkojnë nga drejtoria bujqësore dhe Ministria, që është thjesht në një fasadë, dhe që është në shërbim të plotë të monopolistëve të importeve bujqësore dhe të imputeve të bujqësisë, që të bëjnë punën e tyre sipas ligjit atë çfarë i takon, t’iu shërbejë fërmerëve dhe blegtorëve tanë. Të bëjnë analiza, kontrolle, monitorime për tokën, plehrat dhe farërat. Dhe të ndërtojë një laborator të akredituar që eksportet shqiptare të garantohen përballë sulmeve nga agjencitë e shteteve konkurrente.

Kërkojnë me një lutje shumë të thjeshtë ndaj qeverisë të kryejë detyrën e saj. Të bëjë rregullime me ligj të kushteve dhe mënyrën e kryerjes së tregëtisë me produktet bujqësore.

Këto janë kushtet që fermerët shqiptarë kanë paraqitur dhe do të dalin ditën e mërkurë  për të protestuar. Është një nga protestat e cila ka ndodhur disa herë brenda këtyre ditëve.

Sot shqiptarët kanë një qeveri  e cila ka ardhur në pushtet me votat e mbledhura nga presioni dhe intimidimi i votuesve, nga krimi i organizuar dhe blerja me paratë e PPP të oligarkëve, të cilët e kanë kthyer qeverinë në shërbim të interesave të tyre”, përfundoi ajo.

Fjalët Kyce

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close