Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

300 mijë euro në kamion, prokuroria e Durrësit i nis letëporosi homologëve italianë, janë të bindur për origjinën e parave

Prokuriria e  Durrësit ka kërkuar ndihmën e homologëve Italianë për të zbuluar zonën dhe vendin, kur në kamionin që drejtohej nga Ferdinat Murikaj u futën dhe u fshehën ku u fshehën 294 mijë eurot, të sekuestruara dy ditë më parë në Portin e Durrësit.

Burime nga institucioni i akuzës së qytetit bregdetar, bëjnë me dije për Fax news, se autoriteteve italiane do i dërgohet një letërporosi, ku do i kërkohet informacion për interneratin që kanë ndjekur shoferët, dhe zonat ku ata kanë qëndruar.

Hetuesit janë të bindur se shuma e konsiderueshme e parave është përfituar nga trafiku i drogës, dhe se paratë e sekuestruara i përkasin grupeve kriminale shqiptare që e kanë shtrirë aktivitetin e tyre të jashtëligjshëm në vendet e BE-së.

Kthimi i përgjigjes së letërporosisë nga Italia pritet që të nxjerrë në dritë detaje të reja mbi sekuestrimin e shumes së konsiderueshme të eurove. Dy shoferët Ferdinant Murikaj, i arrestuar dhe Aldo Lika, i cili po hetohet në gjëndje të lirë nuk kanë dhënë asnje ndihmë për hetuesit, pasi gjatë marrjes në pyetje ata kanë mohuar se kanë pasur dijeni se brenda kamionit me të cilin ishin duke udhëtuar ishin plot 294 mijë euro.

Ndërkohë, vijon ende të jetë në kërkim Erjon Jovani, pronari i kamionit ku u kapën lekët, person i cili është me precedent të mëparshëm penal në fushën e narkotikëve. (E.K/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *