Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaTe FunditTe Gjitha

Federika Mogherini, një nga kandidatet e mundshme për fitimin e Nobel për Paqen

Një nga kandidatet e mundshme për fitimin sivjet të çmimit  Nobel për Paqen është dhe Italiania Federika Mogherini, Komisoneria e Lartë e Bashkimit Europian për Politikën e Jashtme e Sigurinë.

Komiteti i Nobelit ka seleksionuar për këtë çmim 318 kandidatë mes të cilëve 103 janë insitucione, e Shefja e diplomacisë europiane kuotohet si një nga kandidatet më të favorizuara për këtë çmim të lartë së bashku me ish-Sekretarin Amerikan të Shtetit John Kerry e Ministrin e Jashtëm të Iranit Javad Zarif.

Ceremonia e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqen pritet të zhvillohet më datë 6 tetor në Oslo.

Ndërkohë do të shohim nëse kryediplomatja europiane Federika Mogherini fiton Çmimin Nobel, pasi ajo do të jetë italiania e dytë në histori që vlerësohet me këtë çmim. (S.SH/Shuplaka)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *