Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Grupe èkstrème po përgatiteshin për lùftë në SHBA, Facebook u ‘prísh’ planet

Facebook tha të martën se kishte mbyllur faqet dhe llogaritë që lidheshin me atë që quhej ‘grup i urrè.jtjes’, anëtarët e të cilit po diskutonin sjelljen e armëve në prôtestat që po ndodhin në të gjithë vendin.

Kompania tha se kishte vëzhguar njerëz të lidhur me grupin e Gardës Amerikane duke diskutuar një veprim të tillë.

Grupi thotë se bëhet fjalë për nacionalizmin kushtètues amerikan, por Lidhja Anti-Shpífje (ADL) thotë se Garda Amerikane “ka një prapavijë me lidhje me ek.stremizmin anti-emigrant, urrèjtjen dhe dhùnën. Në të vërtetë, para Gardës Amerikane ishte një grup i quajtur Ushtarët e Odin USA, një degë e një grupi èkstrem anti-emigrant dhe anti-re.fugjat që nisi në Finlandë në 2015 dhe është përhapur në shumë vende të tjera “.

Facebook tha se kishte hequr llogari të lidhura me grupin e èk.stremit të djathtë Proud Boys, megjithëse tha se nuk kishte parë poste nga ai grup që diskutonin për á.rmët.

Kompania tha se kishte planifikuar të ndërmarrë veprime kùndër të dy grupeve, por kishte përshpejtuar procesin kur panë se si grupet po diskutonin për prôtestat.

Stafi që punon si pjesë e ekipeve të kompanisë duke luftuar organizatat e rrè.zikshme dhe joáutentike që veprojnë në platformë folën për CNN të martën.

Stafi tha që kompania do të ndërmarrë veprime ndaj njerëzve që përdorin platformën për të organizuar dhùnë, pavarësisht nga përkatësia e tyre politike.
Ndërkohë supr.emacistët e bardhë bëjnë vazhdimisht thirrje për dhùnë.

Të hënën, Twitter tha se një llogari e rrème e Antifa që bëri thirrje për dhùnë u drejtua nga supre.macistë të bardhë. Kompania hoqi llôgarinë.

Facebook tha të martën mbrëma se kishte gjetur disa llogari të shoqëruara në platformat e saj pasi Twitter-i ndau informacione rreth tyre. Llogaritë janë hequr nga Facebook, tha stafi ndesa shtuan se llogaritë nuk ishin përdorur kohët e fundit.

Facebook është futur nën krítika të mëdha këtë javë për lënien e posteve të Presidentit Donald Trump në Facebook dhe Instagram që u etiketuan në Twitter si lavdëruese të dhùnës.

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *