Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

“Fatmira Hajdari i ka shok e miq”, zbulohet kërkesa e Izet Haxhisë për trupën gjykuese

Është zbardhur kërkesa e Izet Haxhisë në lidhje me përjashtimin e trupës gjykuese, pas vendimit të Apelit për rifillimin nga e para të procesit gjyqësor. Argumentet e përdorura nga avokatët e Haxhisë janë si më poshtë:

  1. Gjykata rrëzoi kërkesën për zëvendësim mase.
  2. Në gjykatë ka ende gjyqtarë që kanë qenë në treshe gjykimi që kanë kërkuar heqje lirie me 25 vjet për Izet Haxhinë.

Ka qenë gjyqtare Fatmira Hajdari, e cila i ka shok e miqë.

  1. Kjo trup gjyqësore është caktuar kur ka qenë kryetare Enkeledi Hajro, e cila rezulton se ka qenë avokate e shtetit kundër procesit Izet Haxhia në Stasburg.
  2. Gjyqtarët nuk mund të shprehen pasi është e njëjta trup që ka dhënë vendimin e parë që u rrëzua, njëri nga anëtarët.
  3. Asnjë prej anëtarëve nuk ka kaluar vettingun.
  4. Për të gjitha këto arsye e argumenta nuk mundet që të vijoj gjykimi me këtë trup për një proces të përmasave të tilla që ndan dy epoka, padrejtësinë dhe drejtësinë.

Në këto kushte, avokatët e Izet Haxhisë kërkojnë që të caktojmë një tjetër trup gjykues nga KLGJ.

 

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *