Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaTe FunditTe Gjitha

Ndihmon 92-vjeçaren serbe, historia e kosovarit ‘pushton’ mediat nëpër botë

Pavarësisht mosmarrëveshjeve mes dy shteteve, humanizmi dhe marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe serbëve janë të pranishme, ndërsa konstatime të tilla shpesh përbëjnë lajm. E tillë është edhe historia e Fadil Ramës që kujdeset dhe i jep ushqim një gruaje të moshuar të kombësisë serbe.

Ajo ka nmbetur e vetme në shtëpi në fshatin Vaganesh të Kamenicës është shembulli më i mirë që e dëshmon një gjë të tillë, shkruajnë mediat në Kosovë.

Fadil Rama nga fshati Strezofc i Kamenicës çdo tre ditë merr rrugën për t’i dërguar ushqim Vlladica Diçiqit (92 vjeç) e cila jeton e vetme në fshat e braktisur nga të gjithë.

E për një histori të tillë tashmë po shkruajnë një numër i madh i mediave të huaja. Në rrjetin social tëitter është duke pasur një shpërndarje të jashtëzakonshme të historisë së Fadil Ramës që ndihmon gruan e moshuar të nacionalitetit serb. Pashmangshëm edhe mediat serbe kanë shkruar rreth humanizmit të Fadil Ramës.

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *