Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetEkonomiFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Nënshkruhet marrëveshja për rindërtimin, Italia jep 90 milionë kredi dhe 5 milionë grante

Është nënshkruar ditën e sotme marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane gjatë një deklarate për mediat nga ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj dhe ambasadori i Italisë në vendin tonë Fabrizio Buçi bënë publike edhe detaje të saj.

Mësohet se shteti italian ka vendosur të akordojë për Shqipërinë 95 milionë euro, nga të cilat, 5 milionë do të jenë grante ndërsa 90 milionë të tjera kredi me interes të ulët.

Shuma e caktuar vjen në kuadër të ndihmës që Italia ka ofruar për vendin tonë pas dëmeve që solli tërmeti i 26 Nëntorit, ndërkohë që ambasadori i akredituar në Tiranë, tha se vend ii tij me ekipin e emergjencave ka qenë që ditën e parë në  ndihmë të Shqipërisë dhe disa ekspertë vijojnë të jenë ende këtu.

“Kredia e butë prej 90 milionë euro do të angazhohet në sektorin e energjisë, për përmirësimin e mëtejshëm të linjave të transmetimit, në zhvillimin e ekonomisë së detit, për përmirësimin e infrastrukturës portuale dhe peshkimit, në rritjen e kapaciteteve për përballimin e fatkeqësive natyrore, me përmirësimin e flotës dhe fuqizimin e burimeve njerëzore të emergjencave civile, ku eksperienca e mirënjohur botërisht e Italisë dhe asistenca e vëllezërve italianë, do të jenë një ndihmë e çmuar për Shqipërinë”, tha Ahmetaj.

“ Jam shumë i lumtur që ndodhem këtu dhe nënshkrujmë një marrëveshje të tillë. Marrëdhëniet e veçanta që ekzistojnë mes nesh jo vetëm si miq por edhe si vëllezër, emergjencat civile italiane kanë mbërritur këtu që ditën e parë kur ndodhi tërmeti, dhe vijojnë të jenë akoma në Shqipëri disa ekspertë italianë”.

A mendoni se duhet të hapen shkollat në 14 shtator sipas udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *