Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Nuk ka thënë asnjë fjalë pas rrënimit të Teatrit Kombëtar, del me kasetë Veliaj: Ata që janë kundër janë pakicë

Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme, forca të shumta të policisë rrethuan ambietet e Teatrit Kombëtar dhe me ndërhyrjen e IMT-së hodhën në tokë  godinën, që ishte kthyer tashme në simbol të rezistencës së artistëve.

Pas vendimit të Këshillit Bashkiak, policia dhe IMT nxituan që të zbatonin urdhërat e ardhura nge kreu i bashkisë Erion Veliaj, i cili ishte i vendosur që të hidhte në tokë godinën e Teatrit Kombëtar.

Megjithëse nën zyrat e Veliajt, ka vëshuar rezistenca e artistëve dhe të aktivistëve duke kundërshtuar vendimet e tij, kryebashkiaku i Tiranës ka heshtur duke u sjellë indiferent ndaj kundërshtimeve të qytetarëve.

Por pas një heshtje të gjatë, mesa duket kreu i bashkisë ka gjetur guximin që të dalë para rrjeteve sociale për të folur, ku sië shihet ka përgatitur një videofjalim të gatshëm.

“Propozuam një teatër të ri, kishim një projekt të ri. Kam qenë në 12 takime me edhe ata që kanë qenë kundra gjithckaje, që në fund ishin një pakicë. Nuk u preferua një teatër që të kishte kullë sipër, qeveria u tërhoq. Pastaj të kishte një mundësi financimi bëmë prapa një hap pas që të mos prekej asnjë cenimetër. Por kur artistët kërkuan më shumë sesa ofron privati ne thamë se do të shkojmë me privatin dhe do ta financojmë vetë. Gjatë gjithë procesit që kam bërë takimet, kemi moderuar qëndrimet tona, por nuk mund të marrësh gjithcka, nuk mund ta kemi teatrin, edhe pa kullë, edhe pa privatin dhe ta ruajmë.

Sapo u transferua prona, sikur kërkojmë që kjo të verifikohet, Instituti i Ndërtimit e vlerësoi në 2018 si të amortizuar, e verifikuam sërish dhe instituti tha se është e rrezikshme. Kjo ndërtesë nuk ka qenë asnjëherë monument kulture ata që bërtasin sot e hoqën në 2007. Më pas njoftuam mbledhjen e këshillit online dhe morëm vendimin sipas vendimit. Teatri i vjetër iku, tani duhet të përgatitemi për teatrin e ri dhe tani duhet të bashkëpunojmë. Sot i shtrij dorën kujdo që nuk ishte dakord me ne në këtë betejë edhe pse nuk ka njohuri bazë. I gjithi populit, tallash dhe teneqe, asnjë gram çelik, ajo ishte e rrezikshme. I shtrij dorën kujtdo që zemrën e ka të thyer dhe ndihet i trishtuar në një betejë që i mori kohë dhe energji dhe pa fryt. Kemi marrë një vendim të drejtë na priftë e mbara.”- tha Veliaj.(M.Q/Faxweb.al)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *