Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashJetë dhe stilShëndetiTe FunditTe Gjitha

Zyrtari i EMA-s konfirmon lidhjen injeksion-mpiksje gjaku, Britania ndalon provat klinike për vaksinat AstraZeneca mbi fëmijët. Rregulatori i Barnave hetim

Një provë e vaksinës Oxford-AstraZeneca Covid mbi fëmijët ka ndaluar së dhëni doza ndërsa Rregullatori i Barnave në Mbretërinë e Bashkuar po heton një lidhje të mundshme me mpiksje të rralla të gjakut tek të rriturit. Një zyrtar i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) tha që duket se kishte një lidhje me goditjen dhe mpiksjet e rralla të gjakut, ka raportuar BBC.

Prof Andrew Pollard nga Universiteti i Oksfordit tha se nuk kishte asnjë shqetësim sigurie me vetë gjykimin, por shkencëtarët e tij po prisnin për informacion të mëtejshëm.

Rreth 300 vullnetarë u regjistruan. Më herët, Kryeministri Boris Johnson tha që njerëzit duhet të marrin goditjen e tyre kur të ftohen.

Më shumë se 31.6 milion njerëz në Mbretërinë e Bashkuar kanë pasur një dozë të parë vaksine dhe një total prej 5.4 milion njerëz kanë marrë një dozë të dytë.
Dy vaksina – të zhvilluara nga Oxford-AstraZeneca dhe Pfizer-BioNtech – po përdoren në MB, ndërsa një e treta – nga Moderna – është aprovuar.

Prova e vaksinës Oxford-AstraZeneca mbi fëmijët, e cila filloi në shkurt, po vlerëson nëse goditja prodhon një përgjigje të fortë imune tek ata të moshës midis gjashtë dhe 17 vjeç.

Pezullimi i tij vjen pasi një zyrtar i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA), duke folur në një kapacitet personal, tha se duket se kishte një lidhje me goditjen dhe mpiksjet e rralla të gjakut.

Duke konfirmuar që gjykimi mbi fëmijët po ndërpritet, Prof Pollard tha: “Përderisa nuk ka shqetësime të sigurisë në provën klinike pediatrike, ne presim informacione shtesë nga MHRA mbi rishikimin e saj të rasteve të rralla të trombozës / trombocitopenisë që janë raportuar tek të rriturit , para se të bëni ndonjë vaksinë tjetër në provë”.

Pjesëmarrësit këshillohen të vazhdojnë të marrin pjesë në të gjitha vizitat e planifikuara dhe mund të kontaktojnë vendet e provës nëse kanë ndonjë pyetje.

Përditësimet nga EMA dhe rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar, Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), pritet në ditët në vijim.

EMA tha se komiteti i tij i sigurisë “nuk kishte arritur ende në një përfundim dhe rishikimi është duke vazhduar”. MHRA thotë se përfitimet e goditjes vazhdojnë të tejkalojnë çdo rrezik.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.