Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Flet koloneli nga Dubai që arrestoi Eldi Dizdarin: Ja si e kapëm ‘mbretin’ shqiptar të drogës

Policia e Dubait ka arrestuar Denis Matoshi ose Eldi Dizdarin, një drejtues i bandës shqipfolëse “Kompania Bello”, një sindikatë transnacionale e krimit të organizuar e përfshirë në trafikimin e drogës dhe operacionet e kontrabandës midis Amerikës së Jugut dhe Evropës me një vlerë të vlerësuar të një rruge në rreth 350 milionë euro.

Si pjesë e një operacioni ndërkombëtar me emrin e koduar ‘Los Blancos’, Policia e Dubait arrestoi të dyshuarin i cili kërkohet nga autoritetet italiane me akuzat e bashkëpunimit kriminal dhe drejtimin e një bande të trafikut të drogës në një nivel ndërkombëtar.

Operacioni, i cili përfshinte departamentet anti-drogë të 10 vendeve, rezultoi në kapjen e 20 drejtuesve të bandave në kërkim në një seri opeëracionesh të sinkronizuara të martën e kaluar.

Koloneli Saeed Al Qamzi, drejtor i Departamentit të Personave të Kërkuar në Policinë e Dubait, tha se ata e vendosën të dyshuarin nën mbikëqyrje të vazhdueshme për disa ditë para se të merrnin atë që quhet “njoftimi i kuq” kundër tij.

“Me shkëmbimin e informacionit me autoritetet italiane, ne identifikuam vendin e mbretit të drogës dhe monitoruam lëvizjet e tij të përditshme dhe e kapëm atë sapo morëm njoftimin e kuq”, shtoi koloneli Al Qamzi.

Koloneli Al Qamzi vuri në dukje se Matoshi kërkohet nga autoritetet italiane nën akuzat e drejtimit të një bande të organizuar kriminale përgjegjëse për operacionet e trafikut të drogës.

“Së bashku me drejtuesit e tjerë të bandave, i dyshuari arriti të kontrabandonte dhe transportonte qindra tonë drogë në Evropë përmes porteve detare dhe i shiti ato te përdoruesit e drogës,” shpjegoi Col Al Qamzi.

Col Al Qamzi vuri në dukje se Matoshi do t’i dorëzohet autoriteteve në Interpolin Italian pasi ta paraqesë atë para Prokurorisë Publike në Dubai dhe të ndërmarrë veprime ligjore për të marrë urdhrin e tij të ekstradimit sipas ligjeve ndërkombëtare në këtë drejtim.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *