Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Ekspertët japin lajmin e mirë: Mjafton vetëm një dozë e vetme e vaksinës dhe efektiviteti është shumë i lartë

Një studim i kryer nga Hulumtimi nga Shëndeti Publik Angli (PHE) i cili përfshiu pothuajse 1.5 milion të rritur është i pari i këtij lloji që konfirmon efektivitetin e vaksinave në frenimin e aftësisë së virusit për t’u përhapur.

Në këtë studim tregohet se marrja e vaksinës zvogëlon rrezikun e përhapjes së koronavirusit deri në gjysmën e tij.

Studimi i ri mbi transmetimin e virusit zbuloi se të rriturit që morën vaksinën Pfizer, por sërish u infektuan nga virusi, kishin 49 përqind më pak të ngjarë ta përhapnin atë tek anëtarët e tjerë të shtëpisë.

Por fakti që të dy vaksinat zvogëlojnë në mënyrë dramatike aftësinë e përhapjes së virusit, si dhe parandalimin e sëmundjeve të rënda, ofrojnë shpresë të re se ato mbajnë çelësin e një kthimi në jetën normale.

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock tha: ‘Ky është një lajm i jashtëzakonshëm, ne tashmë e dimë që vaksinat shpëtojnë jetë dhe ky studim është më gjithëpërfshirëse në botën reale që tregon se ato gjithashtu ndërpresin transmetimin e këtij virusi vdekjeprurës”.

Në analizën e fundit të PHE, Z. Hancock shtoi: “Ajo përforcon më tej që vaksinat janë mënyra më e mirë për të dalë nga kjo pandemi pasi ato ju mbrojnë dhe ato mund t’ju parandalojnë që të mos infektoni dikë në familjen tuaj”.

“Unë i nxis të gjithë të marrin vaksinat e tyre sa më shpejt që të jenë të pranueshme dhe sigurohuni që të merrni dozën tuaj të dytë për një mbrojtje sa më të fortë të mundshme. Kjo është një përpjekje e madhe kombëtare dhe ne do ta mundim virusin së bashku,”pohoi Hancock.

Profesori Openshaw, një anëtar i rrjetit të informacionit klinik Covid-19, i përshkroi rezultatet si “shumë, shumë qetësuese dhe” sigurisht më të mira sesa shumë prej nesh prisnin vetëm disa muaj më parë”.

Ai i tha programit BBC Radio Four Today:”Kjo tregon se sistemi imunitar po bën diçka shumë më tepër sesa e prisnim me të vërtetë”. Ai tha se dihet nga studime të tjera që infeksioni është ‘zakonisht shumë më i lehtë’ tek njerëzit që janë vaksinuar dhe shtoi se me dy doza rezultati ‘pothuajse me siguri do të jetë edhe më i mirë’.

Dr Mary Ramsay, shefe e imunizimit në PHE, tha:”Vaksinat janë thelbësore për të na ndihmuar të kthehemi në një mënyrë normale të jetës.”

“Vaksinat jo vetëm që zvogëlojnë ashpërsinë e sëmundjes dhe parandalojnë qindra vdekje çdo ditë, por tani shohim se ato gjithashtu kanë një ndikim shtesë në zvogëlimin e mundësisë për të kaluar Covid-19 tek të tjerët. Unë inkurajoj cilindo që i ofrohet një vaksinë ta marrë atë sa më shpejt të jetë e mundur”, deklaroi Dr Mary Ramsa.

Javën e kaluar, një studim i madh i Oksfordit zbuloi se një dozë e vetme ose e vaksinës Oxford/AstraZeneca ose Pfizer uli infeksionin simptomatik me gati tre të katërtat, krahasuar me njerëzit që nuk kishin pasur goditje.

(H.H/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.