Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashShowBizTe FunditTe Gjitha

”Boll justifikuat përdhùnuesit!!”, Einxhel Shkira i kthehet keq shkrimtares Açka: Sipas jush i bie që i urituri të hajë gruan!

Gjatë ditës së djeshme shkrimtarja Flutura Açka përmes një postimi në rrjetet sociale doli kundër vajzave të ekranit, që si objekt të shfaqjes së tyre kanë zgjedhur zhvèshjen. Shkrimtarja shkruante në postimin e saj, se prej shumë vitesh në Holandë, ajo nuk kishte parë asnjë moderatore që të shfaqej e zhvèshur, në një kohë që mesazhet që jepen në ekran duhet të jetë të ndryshme.

Açka i drejtohej kryesisht vajzave që bëjnë emisione sportive, dhe duket se reagimi i saj, nuk ka kaluar pa u vënë re nga vetë moderatoret. Njëra prej tyre është dhe Einxhel Shkira, e cila drejton një emision sportiv, dhe që i kërkon shkrimtares të jetë më e kujdesshme kur bën konkluzione të tilla ndaj vajzave të ekranit.

”Keshtu si thoni ju i bie qe kur te shoh i urituri ushqimin ne ekran e ska per te ngrene ne shtepi te haje gruan per darke ose komshien!? Keshtu si e arsyetoni ju i bie qe kur te mos kete luksin qe shef ne tv te dale rrugeve e te vjedhe?! Mos shfaqim ne tv atehere asgje qe se kane se mos i vjen lukunia ketyre burrave dhe bejne te pabera, jo per faj te tyre , po per faj te asaj qe kane shikuar ne tv!! Me mire te thoni sme duket etike apo estetike zhvèshja ne ekran sesa te justifikoni perdhùnusin me faktin se ka epshe ai e sdi ku ti shfryje…”, shkruan mes të tjerave Shkira.

Postimi i plotë i moderatores: Kërkoj ndjesë që jam kaq e ndjeshme dhe mbase sduhet te flas fare por ne fund të fundit kjo është ajo që duan ca… heshtjen !! E ndonjehere nese nuk ndihmon është më mirë të heshtësh!! Jam e shokuar nga konstatimi dhe llogjika qe ka përdorur një shkrimtare shumë e nderuar, mbi të gjitha grua, duke ja faturuar pèrdhùnimet veshjeve të moderatoreve!!

Gjithë këto javë ku jepen statistika se perdhùnimi svjen nga veshja, gjithe keto jave po ngrejme zerin se pamja nuk i jep te drejte askujt te perdhùnoje, shkojne dem. Kur nje grua del dhe e thote mbulohuni se i hypi nepsi ketyre qe iu shohin nga ekrani dhe perdhùnojne ato qe kane ne shtepi pastaj se skane ku e cojne epshin.

Keshtu si thoni ju i bie qe kur te shoh i urituri ushqimin ne ekran e ska per te ngrene ne shtepi te haje gruan per darke ose komshien!? Keshtu si e arsyetoni ju i bie qe kur te mos kete luksin qe shef ne tv te dale rrugeve e te vjedhe?! Mos shfaqim ne tv atehere asgje qe se kane se mos i vjen lukunia ketyre burrave dhe bejne te pabera, jo per faj te tyre , po per faj te asaj qe kane shikuar ne tv!! Me mire te thoni sme duket etike apo estetike zhvèshja ne ekran sesa te justifikoni perdhùnusin me faktin se ka epshe ai e sdi ku ti shfryje…

Se me thene te drejten ekzistojne plot opsione shume me normale sesa perdhùnimi!!! Prandaj te mos behemi kaq naive e ti trajtojme perdhùnuesit si viktima. Pa dashur t’i dal në mbrojtje askujt e per te justifikuar veshjen e askujt madje as timen do ju lutesha qe kete lutje Tja benit atyre qe perdhùnojn ta mbajn veten dhe kur kane epshe apo lukunira. Sja ka dhen zoti duart vetem me kap me zorr dike por jan multifunksionale.

Do kisha dashur shume qe kte status edukues ta kishit formuluar ndryshe , Do kisha dashur qe si shkrimtare per lirin dhe empancipimin e grave te shkruanit sesi me trupin bejm cte duam ne dhe veshja e grave nuk esht ftes per perdhùnim as nxitje!!

Dhe e dashur nuk perben ndryshim, nese e veshim ne mbremje apo diskotek, se ai qe ka mendje perdhùnuesi e lukunia Si ne tv ashu dhe club …apo syte i le ne shpia ai ?! Apo kur sheh femrat ne club nuk kthehet ne shpi me epshe ?! Bejm me mir te kerkoj me shume nga vetja jone se sa te fajsojme veten dhe kur skemi asnje faj ! Boll justifikuat perdhùnuesat!!

Fjalët Kyce

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *