Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Efektivja vrau 20- vjeçarin me ngjyrë për një leje qarkullimi të skaduar, jep dorëheqjen bashkë me shefin e policisë në Minesota

Efektivja e policisë, që qëlloi fatalisht shtetasin me ngjyrë, Daunte Wright në Brooklyn Center, Minnesota, të Dielën ka dhënë dorëheqjen, ashtu si shefi i policisë që e mbrojti atë.

Kim Potter, e cila ishte me Departamentin e Policisë në Qendrën Brooklyn për 26 vjet, u dërgoi një letër zyrtarëve të qytetit të Martën duke deklaruar dorëheqjen e saj, efektive menjëherë, sipas sindikatës së saj Shërbimet e Punës për Zbatimin e Ligjit.

“Unë e kam dashur çdo minutë të jem oficer policie dhe t’i shërbej këtij komuniteti në sa më mirë të aftësive të mia, por besoj se është në interesin më të mirë të komunitetit, departamentit dhe kolegëve të mi zyrtarë nëse unë jap dorëheqjen menjëherë”, shkroi Potter, 48 vjeç.

Departamenti i policisë e kishte vendosur Potter në pushim administrativ pasi ajo qëlloi dhe vrau Wright, 20 vjeç, gjatë një ndalimi trafiku për një regjistrim të skaduar të automjetit. Pamjet e kamerës trupore treguan një oficer që përpiqej të prangoste Wright dhe se ai u lirua, u kthye brenda automjetit të tij dhe u largua.

Potter më pas bërtiti, ‘Taser, Taser, Taser’, por në vend të kësaj gjuajti një fishek nga pistoleta e saj dhe më pas tha: E marrtë dreqi, e qëllova ’. Shefi i Policisë së Qendrës Brooklyn Tim Gannon të Dielën e quajti atë ‘një shkarkim aksidental’.

Gjatë një konference për shtyp të hënën, Gannon përsëriti se nga shikimi i xhirimeve të kamerës, ai besonte se Potter po përpiqej të përdorte një Taser në Wright dhe tërhoqi armën në vend. Wright vdiq nga një plagë me armë zjarri në gjoks, sipas zyrës së Provuesit Mjekësor të Qarkut Hennepin.

Vdekja e tij shkaktoi dy netë protestash në qytet rreth 10 milje nga vendi ku u vra zezaku George Floyd majin e kaluar. Trazirat ngritën tensionet rreth Minneapolis, ku gjyqi i ish oficerit të policisë Derek Chauvin në vdekjen e Floyd vazhdoi në javën e tij të tretë. Të martën pasdite, Kryebashkiaku i Qendrës Brooklyn Mike Elliott njoftoi se Gannon kishte paraqitur gjithashtu letrën e tij të dorëheqjes.

Potter u licensua si oficer policie në Minesota në 1995. Ajo u diplomua në Kolegjin Saint Mary në Winona vitin e kaluar dhe u diplomua në drejtësinë penale.

Shefi i Policisë së Qendrës Brooklyn Tim Gannon, majtas, dhe efektivja Kim Potter, në mes, dha dorëheqjen pasi qëlloi për vdekje Daunte Wright, djathtas

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.