Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Çdo shqiptar duhet të ndjehet i revóltuar”, Edi Rama: “Shqiptarët janë siç i do hásmi”

Gjatë deklaratës për mediat nga Prishtina, kryeministri Edi Rama ka deiklaruar se çdo shqiptarë duhet tëq ndjehet i revoltuar me aktakuzën për Hashim Tahçin dhe Kadri Veselin, teksa ka radhitur edhe një sërë institucionesh të drejtësisë m,e të cilat janë përballur ish-drejtuesit e UÇK-së.

Rama ka sjellë në vëmendje edhe një shprehje të at Gjergj Fishtës teksa ishte duke iu adresuar atyre që mendojnë se Thaçit dhe Veselit ju ka ardhur dita.

“Një regjim që e kishte skllavëruar, më falni por unë mendoj e çdo shqiptar pavarësisht bindjeve politike, duhet të jetë i revoltuar me faktin  që sot në atë tekst i duket sikur po lexon për Serbinë e Millosheviçit jo për Kosovën e Adem Jasharit. Mos  të harrojmë që Kosova ka kaluar një eksperiment 20 vjeçar drejtësia ndërkombëtare të panjohur në historinë e drejtësisë ndërkombëtare në gjykatë për krimet nga UNMIKU në mbikëqyrjen e kombeve të bashkuara, pastaj nga EULEX në mbikëqyrjen e BE, pastaj me gjykatën tribunal, pastaj me gjykatat vendore, pastaj kjo është shkalla e lartë.

Vërtetë është rënë dakord, por mos vallë është kjo një  po, daditu, do ta bëjmë edhe këtë. Duke goditur pluralisht në çdo kontinent përmes miliona pasqyrave mediatike të kreut të një shteti të vet me një deklaratë të pa akumuluar në gjykatat. Nuk besoj se kjo do të gëzonte ndonjë qytetar. Është moment për të nxjerrë inatet e veta, për të bërë ‘hakmarrje’ politike, për të lehtësuar shpirtin duke fërkuar duart, se për Thaçin dhe Veselin erdhi dita, ju them, mos ma kujtoni Gjergj Fishtën kur tha “Si janë shqiptarët? Janë siç i do hasmi”,”, tha Rama ndër të tjera.


(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.