Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

E sapozgjedhur në krye të KE-së, Von der Leyen: Të nisin bisedimet me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore

Sinjalet e para nga kreu i Komisionit Evropian: Ursula von der Leyen është në favor të negociatave të shpejta të pranimit në BE me dy vendet e Ballkanit Perëndimor. “Ne duhet ta zgjasim dorën tonë”, tha ajo për MIRROR.

Presidentja e ardhshme e KE-së, Ursula von der Leyen, e cila u zgjodh nga Parlamenti Evropian të martën, mbështet një perspektivë të shpejtë të pranimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë veriore. Ajo i tha SPIEGEL: “Ne duhet të hapim negociatat e pranimit me vendet sapo Këshilli Evropian të arrijë në përfundimin se kriteret janë përmbushur.” Krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të BE-së mblidhen në Këshillin Evropian.

Von der Leyen i tha Der Spiegel: “Ne duhet të zgjasim dorën tonë ndaj këtyre shteteve, kemi të njëjtin kontinent, të njëjtën histori, ne jemi fqinj dhe nëse mbyllim derën për këtë rajon, ne vetëm dëmtojmë veten“.

“Kapërcimi i ndarjeve”
BE ka ofruar disa vende të Ballkanit Perëndimor në perspektivën e pranimit në vitin 2025, por ka shtyrë kohët e fundit fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. SPIEGEL

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.