Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

E njohur si “Gyshja e Hekurt”, 99 vjeçarja piloton avionin ushtarak

Maria Koltakova, 99 vjec, e cila është veterane e Luftës së Dytë Botërore ka pilotuar një fluturim të Su-34, në qytetin e saj të lindjes Voronezh në Rusi.

Edhe pse 99 vjeç ajo ka pilotuar krahas pilotit profesionist i cili mban postin e nënkolonelit, Andreye Dyachenko. Koltakova ka marrë drejtimin e avionit në aerodromin ushtarak në Baltimore.

99 vjeçarja e njohur me nofkën “Gjyshja e Hekurt”, përveç pilotimit ka bërë edhe hedhje me parashutë, zhytje në ujë dhe fluturim me balonë. Sipas nënkolonelit, Koltakova e ka marrë vetë drejtimin e avionit.

“Përshtypja është kozmike. Më pëlqente gjithçka. Unë fluturova nëpër re dhe pashë Voronezh”, ka thënë ajo.

Nëpërmjet një postimi në Instagram Maria ka falenderuar nënkolonelin Dyanchenko duke shtuar se ata provuan “aerobatikë”, teksa fluturonin dhe veterantja është shprehur e keqardhur që ishte flututim imitues.Maria  Koltakova mori pjesë në Betejën thelbësore të Kurs dhe  ka qenë pjesë e ushtrisë që çliroi pjesën më të madhe të Europës Lindore, përfshirë edhe Kharkov dhe Lvov.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.