Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashJetë dhe stilShëndetiTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

E jashtëzakonshme/ Gruaja me 2 mitra lind dy çifte binjakësh, “Në fillim erdhi në jetë Boni, dhe pas 5 minutash doli dhe Uatsoni nga mitra tjetër”

Ditën që linda, ishin 24 persona në dhomë, shumica prej tyre studentë mjekësie të magjepsur. Në orën 10.11 të mëngjesit ata panë se vajza ime, Bonnie, erdhi në botë dhe pesë minuta më vonë panë Watson-in të dilte, nga mitra tjetër e imja, thotë Kelly Fairhurst.

Binjakët nuk ishin fëmijët tanë të parë. Vajza jonë e madhe, Agyness, lindi dy muaj më herët, në 2015, por mjekët thanë se lindja e hershme ishte “një nga ato gjëra”. Kur mbeta shtatzënë me Margot, lindur gjashtë javë më herët, në 2017, skanimet zbuluan një mitër bicornuate, që do të thotë se është në formë zemre. Por të dytin askush nuk e dalloi, vazhdon Fairhurst.

Shtatzënia jonë me binjakët ishte e paplanifikuar. Gunga ime ishte shumë më e madhe sesa me shtatzënitë e mia të mëparshme, dhe Agyness bëri shaka se kishte dy foshnje. Nanja ime ishte një treshe dhe partneri im, Josh, ka kushërinj binjakë identikë, por përsëri, kur pashë rrahje zemre binjake në skanimin tim 12-javor, u trondita.

Sonografi zbuloi se unë jo vetëm që kisha dy foshnje, por dy bark. Ajo tha se nuk kishte parë kurrë një shtatzëni si ajo në karrierën e saj 30-vjeçare; këshilltari kishte dëgjuar për të vetëm në librat shkollorë. Unë mund të dëgjoja infermiere që flisnin për këtë në korridor. Zbulova se një në 30,000 gra, si unë, kanë dy mitra dhe dy qafë të mitrës – një gjendje e lindur e quajtur mitër didelphys. Por, të krijosh një binjak në secilën është praktikisht e padëgjuar.

Isha vetë kur më thanë, pasi kufizimet e Covid nënkuptonin që Josh dhe vajzat duhej të më prisnin në makinë. Po merrja më shumë nga sa prisnin dhe dëgjova mesazhe me tekst që pingonin, por nuk munda të arrija në telefonin tim.

Kur arrita në makinë dhe i dhashë Joshit dy skanime (binjak një dhe dy binjak, secili në barkun e vet) ai u betua. Ne nuk mund të ndaleshim së qeshuri, në atë pikë të pavëmendshëm ndaj rrezikut të madh të përfshirë. Nëna ime filloi të Googling probabilitetin e bartjes së binjakëve në dy mitra; që atëherë mjekët na kanë thënë se është një në 50 milion.

Na u desh të shkonim me makinë nga shtëpia jonë në Essex për në Londër për takime javore për specialistë. Joshit i duhej të priste në makinë çdo herë, gjë që ne e kishim të vështirë. Shtatzënia ishte me rrezik shumë të lartë, sepse aq shumë gjëra nuk diheshin, me vetëm disa raste të regjistruara, secila shumë e ndryshme. Unë mund të hyj në punë çdo herë nga 20 javë.

Më thanë se mund të humbja njërën ose të dy foshnjat dhe m’u dha mundësia të ndërprisja njërën me shpresën për të përmirësuar shanset për tjetrën. Nuk kisha ndërmend ta bëja këtë, por u mbyta dhe kisha frikë kur dëgjova sa të larta ishin bastet. Asnjë nënë nuk dëshiron të përballet me një vendim të tillë.

Unë bëja një skanim çdo dy javë dhe më thanë se mund të duhej të kisha dy punë të ndara. Jam nënshkruar nga puna (mbush raftet në Tesco) me kërkesën e konsulentit tim. Kam luftuar për të fjetur gjatë gjithë shtatëzënësisë, dhe me çdo dridhje, kam menduar nëse do të lindja. Isha i shqetësuar dhe i rraskapitur.

Në fund, shumica e gjërave shkuan për të planifikuar. Binjakët mbërritën me seksionin C të planifikuar në 35 javë më 23 tetor të vitit të kaluar. Ëatson kaloi 24 orë në kujdes të veçantë, por përndryshe ata ishin krejtësisht të shëndetshëm. Kemi kaluar një javë në spital. Josh, i cili punon për një tregtar hidrauliku, mori vetëm dy ditë pushim, kështu që të gjitha ishin në duar.

Ne gjithmonë dëshironim një familje të madhe. Tani jemi gjashtë veta në një tarracë me dy dhoma gjumi, kështu që ne thjesht përqafojmë kaosin. Nuk kemi përjashtuar më shumë fëmijë, por mua më pëlqejnë numrat çift – kështu që mund të duhet të jenë binjakë përsëri.

Ne jemi pyetur nëse historia jonë mund të përdoret në një ditar mjekësor. Funnyshtë qesharake të mendosh se një nga fëmijët tanë mund të bëhet mamia ose mjek dhe të mësojë për familjen e tyre si një rast studimi. Mjekët e mi ende nuk e dinë pse askush nuk e vuri re gjendjen më herët, por më pas, nuk mund të gjesh atë që nuk po kërkon: mund të jetë e vështirë të dallosh edhe gjatë shtatzënisë. Në disa mënyra, mosnjohja me shtatzënitë e mia të mëparshme ishte një bekim; Unë do të isha shqetësuar më shumë.

Joshi propozoi muajin e kaluar, në shtëpi, në ditëlindjen time të 29-të, me fëmijët rreth nesh dhe një në gju. Mezi pres të kaloj pjesën tjetër të jetës time me të në këtë shtëpi plot personalitete. Chashtë kaotike, por kurrë nuk ndiheni të vetmuar.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.