Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

E FUNDIT/ Dosja ‘Habilaj’, publikohen dy materiale të reja përgjimi ku përmendet Tahiri. Flitet për blerje votash

Portali Politico.al ka publikur dy materiale disa minutëshe nme përgjime nga dosja Habilaj ku përmendet dhe emri i ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Ky është materiali i parë i siguruar nga Politiko.al. Gjatë tij të do të dëgjoni një bisedë disa minutëshe, regjistruar nga Prokuroria e Katanias, zhvilluar ndërmjet pjesëtarëve të ‘klanit Habilaj’, të mbajtur në përgjim për disa vjet.

Politiko e ka zbardhur bisedën të plotë, por këshillohet dëgjimi i saj për të kuptuar më mirë, jo vetëm llin e bisedës, por edhe për të siguruar një ide më të qartë të dialogjeve mes të përgjuarve. Teksti i shkaton shumë humbje ngjyrave, dhe ndoshta vetë thelbit të bisedës. Me ‘B’ janë shënuara biseduesit dhe me numra secili prej tyre. Në fund të audios së transkriptuar keni edhe një komentar shpjegues të Politiko.al:

AUDIO 1

B1: …Se ke edhe shumë punë këtu i tha. Pse, i tha Moisiu, nuk janë njerëz të mirë këta? Çfarë njerëz të mirë, ata janë bastardë, i tha. Eee, kështu si thoni ju ata janë bastardë, tha Moisiu. Moisiu për të nxjerrë sytë, ngacmonte ata. O vëlla, i thashë unë, i fola shqip, thuaj i thashë, se unë i njoh më mirë se sa juve; më mori punën para dy muajsh. (Qeshin) Qeshte Moisiu, o (emër italian, nuk kuptohet), çfarë tha ky çfarë tha ky, çfarë tha ky? Lëre tha, karton, tha. Vajta atje, më thoshte pronari mua, se pronari kishte folur me Saimirin…që i kishte ashtu kostumin.

Më tha mua i lecioni, më tha mua, lecioni… unë e mora si leksione.

 B 2: -Po. I lecioni më tha, i thonë votime. I leccioni më tha, benne. I thashë unë: çfarë i ke thënë këtij, jemi në shkollë ne tani, çfarë i ke thënë? Jo, or jo, më thoshte mua, pyet për votimet se ka fol’ me Saimirin. Po, i thashë unë, i kanë q… nënën në gropë, i kanë vjedh’ të gjitha votat. Ja, kshu do futet Shqipëria në Europë. Fillova politikën unë me atë. (qeshin). Aman o, lëre më thoshte Moisiu, se mo vjen ai këtu se ka mbajtur numrin (qeshin të gjithë), se i kishte pëlqyer. More vesh ça i kishte blerë Moisiu nuses së atij?

Biseduesi 2: Eeeeee…

 B1: 15 mijë euro gjerdan.. B2: Ça thu ti re? B1: Tani për tani. B1: Përveç lekëve (ndërhyn B2:… kostumeve…shefave që paguante.)

B1: Përveç Sokolit që mori lekët për punën…Saimiri nuk donte lekë. Edhe u dha…i dha gjerdan. Komplet diamant. ….. (Njëri nga bashkëbiseduesit del nga makina. Lënë takim për të nesërmen ora 8.45 te ‘Peshku’. Në makinë dëgjohet vetëm muzika e radios). 

KOMENTAR

Çfarë ka të re në këtë material të publikuar nga PolItiko. al? është pyetja e parë, duke ditur faktin se shumë elementë të dosjes Habilaj, të grumbulluar në përgjimet italiane, janë zbardhur nga media. Gjëja e parë, e

pahasur në materialet e mëparshme, është fakti se përgjimet e këtij materiali audio lënë të kuptohet qartë fakti se ish-ministri Tahiri ka patur kontakte, jo vetëm me Habilajt, por edhe me partnerët italianë të tyre. Me sa duket, ai nuk ka qenë vetëm një ‘lehtësues’ me infrastrukturë dhe inuencë shtetërore, por ka zbritur edhe në ‘terren’. Kjo del qartë në bisedën e mësipërme, kur njëri prej të përgjuarve i kërkon tjetrit që të mos asë shumë (“se mos vjen këtu ai, se i ka mbajtur numrin”). Elementi i dytë i ri lidhet me zgjedhjet. Del po aq qartë nga materiali i këtushëm se Tahiri ka folur edhe me italianët për zgjedhjet e pritshme në Shqipëri. Kushtojini vëmendje pjesës kur ndodh ngatërresa gjuhësore: italiani që i përmend zgjedhjet (elezzioni) dhe i përgjuari që kujton se po et për leksione. Elementi i tretë, ka të bëjë me sigurinë që jep ky pasazh zanor mbi atë se, a është kamionist Saimiri që del në përgjime, apo është ministër. Këtu itet për një njeri me pushtet që quhet Saimir, që merr dhurata të shtrenjta dhe që është i shqetësuar për zgjedhjet. 

Na materialin e dytë audio, më i gjatë se i pari, itet gjerësisht për makinën e Saimir Tahirit, ministër i Brendshëm në atë kohë, që ‘ndërroi duar’ duke iu kaluar Habilajve. Në disa raste bashkëbiseduesit i referohen Saimirit si ‘ai kushëriri ynë’. Materiali është i veçantë për nga dialogjet unike dhe të lejon një pamje të mirë të prapaskenave të grupeve shqiptare të trakut të drogës dhe lidhjeve të tyre me njerëz me pushtet. Ashtu si në materialin e parë, me ‘B’ janë shënuar biseduesit dhe me numra secili prej tyre. Në fund të audios së transkriptuar keni edhe një komentar shpjegues të Politiko.al.

AUDIO 2 (muzikë labe në sfond) B1: Çfarë të bjerë seria se…

B2: Ç’të bjerë seria, se seria është për të gjithë Shqipërinë, jo vetëm Vlora seri tjetër, Berati seri tjetër, Berati apo Tirana.

B1: Eee iku ajo kohë kur ish me rrethe dhe i bëri AA të gjithë. Tani targat janë çfarë nxjerr kompjuteri në seri.

B3: Nëse Presidenti e ka 01-shi, 02-shi e ka kryeministri, 03-shi e ka ai kushëriri jonë. …03-in e ka Artani që ja dha ai.

 B2: Kush Artan?

B3: Ishte i kushëririt tonë kryeministrit, ça është ai tashi…

B1: Saimirit. Saimir Tahirit.

 B3: 01 e ka Presidentit, 02 e ka Kryeministri, 03 e ka Saimiri

B2: Pra, është ministër i Brendshëm ai.

B3: E ka tashi me gjithë dokumente ai Artani, e ka të tijën personale vëllaaaa. E përdor Artani në Vlorë, e ka me dokumente të tijat.

B2:Atë ia ka dhënë kushëririt në besim, nuk ia dha…Ia dha Moisiut në llim. Moisu ia bleu sa i desh bytha atij ia bleu.

B2: Çfarë makine është, Audi B3: Audi siç e ka Xhorxhua.

 B2: A-6a?

 B1: E shoku, Pajton është. 12 pistonëshe shokuuu. Pajton 12 pistonësh benzine….Sa harxhon ai nga këtu deri në Brindizi?

B3: 250 euro benzinë.

 B2: 6 mijsh benzinë po ça thua ti ere, ai do çisternën me vete.

 B2: Po sa nxjerr ajo? B3: 260 B2: Ajo 180-shen, 200-shen se ndjente fare. E kishte xhamin… dopio xham. kaq.

 B2: Po ça është ajo, amerikane, ça mund të jetë?

B3: Po dopjo xhamo, o. B1: Pajton o. B3: Na u qepën ne në Taranto me një Golf të ri. Na u qepën këta nga mbrapa. Jepi dru, i tashë. Ikëm ikëm ne, në një lokal i thashë unë hape krahun të pimë kafe. Dhe ardhën ata. Na falni tha, kush e ka këtë makinë? Unë, i thashë. Ca makine është tha. Me katër rrota i thashë. Jo çfarë motori tha, mos më keqkuptoni, tha. Pajton, i thashë unë. Të thashë, i tha ai.

B3: Kur vajtëm ne në Vlorë u turrën policët. O ti q. nënën. U turrën për ndonjë lek ata. E bllokuan. Një t’ja bërë i zoti. O ju q… robt, u tha. Ju do mbani këtë makinë, u tha. Hap portën u tha, se u q…nënën. ..më tha mua, më sill bllokun. Po ishte blloku që ka atë të sinjaleve. I thashë unë po ç’e do?…Filluan ata hap dyer, hap kofano. Për lekë. I zoti priste te porta. …një ta marrë unë në telefon dhe i thasë: hajde ore, se na bllokuan. Dëgjon ore, një të marrë Moisiun në telefon, i thashë hajde ore…

KOMENTAR

 Materiali i dytë audio nuk ka ‘vlerën e lajmit si të tillë’, për faktin se dihet tashmë prej kohësh odiseja e Audit të famshëm ‘003’, të cilin Saimir Tahiri ua ‘shiti’ Habilajve. Megjithatë, edhe pse thjesht shitja duket një gjë ‘e pafajshme’, ajo ka patur një qëllim të qartë nga pas. Ky synim, si i Habilajve ashtu edhe Tahirit, zbulohet në radhët e bisedës ndërmjet pjesëtarëve të klanit. Filli qendror i biesdës mes Habilajve të përgjuar në këtë material, qëndron te mburrja e hapur me faktin se kanë në zotërim makinën e njërit prej njerëzve më të pushtetshëm të Shqipërisë, dhe se si ky fa(k)t u ka shërbyer si ndihmë për të kaluar shumë pengesa.  Ky ka qenë edhe qëllimi që makina e ministrit u ka kaluar kushërinjve të tij trakantë: targat e famshme të makinës së ministrit dhe fakti që Audi vinte dirket prej tij, të përdoreshin si mjet intimidimi për policë e doganierë në kalimet e shumta të kurit. Apo edhe në lëvizjet e tyre në territorin e Shqipërisë. Siç kuptohet nga biseda, kjo ka funksionuar. 

 
 
 
 
 

 

Fjalët Kyce

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 Prillit ?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *