Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashJetë dhe stilTe FunditTe Gjitha

E FRIKSHME/ Mos do të ripërsëritet historia e Çernobil-it? Sulm kibernetik dyshohet teksa centrali bërthamor në Iran pëson probleme

Një strukturë bërthamore në Iran u godit nga një “akt terrorist” një ditë pasi zbuloi centrifugat e reja të avancuara të uraniumit, thotë një zyrtar i lartë bërthamor sipas BBC-së.

Ai nuk tha kush ishte fajtori por nxiti bashkësinë ndërkombëtare të merret me terrorizmin bërthamor. Media izraelite sugjeron që incidenti ishte rezultat i një sulmi kibernetik izraelit.

Vitin e kaluar, një zjarr shpërtheu në objektin nëntokësor Natanz, për të cilin autoritetet pretenduan se ishte rezultat i sabotimit kibernetik.

Incidenti i fundit vjen ndërsa përpjekjet diplomatike për të ringjallur një marrëveshje bërthamore të vitit 2015 – të braktisur nga SH.B.A. nën administrimin e Trump në 2018 – kanë rinisur.

Të Shtunën, Presidenti i Iranit Hassan Rouhani inauguroi centrifuga të reja në vendin Natanz, i cili është thelbësor për programin e pasurimit të uraniumit në vend, në një ceremoni të transmetuar drejtpërdrejt në televizion.

Centrifugat janë të nevojshme për të prodhuar uranium të pasuruar, i cili mund të përdoret për të bërë karburant reaktori – por edhe material për armët bërthamore.

Ajo përfaqësoi një shkelje tjetër të ndërmarrjeve të vendit në marrëveshjen e vitit 2015, e cila lejon vetëm Iranin të prodhojë dhe ruajë sasi të kufizuara uraniumi të pasuruar për t’u përdorur për të prodhuar karburant për termocentralet komerciale bërthamore.

Të Dielën, një zëdhënës i Organizatës së Energjisë Atomike të Iranit (AEOI), Behrouz Kamalvandi, tha se një “incident” kishte ndodhur në mëngjes duke përfshirë rrjetin e energjisë të objektit bërthamor.

Z. Kamalvandi nuk dha detaje të mëtejshme por i tha agjencisë së lajmeve Iran i Iranit Fars se nuk kishte pasur “viktima ose rrjedhje”. Më vonë TV shtetëror lexoi një deklaratë nga kreu i AEOI Ali Akbar Salehi, në të cilën ai e përshkroi incidentin si “sabotim” dhe “terrorizëm bërthamor”.

“Duke dënuar këtë veprim të neveritshëm, Republika Islamike e Iranit thekson nevojën që bashkësia ndërkombëtare dhe Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike [IAEA] të merren me këtë terrorizëm bërthamor. Irani rezervon të drejtën për të ndërmarrë veprime kundër autorëve të veprës,” u citua ai si duke thënë
IAEA tha se ishte në dijeni të raporteve të një incidenti por nuk do të komentonte. Korrikun e kaluar, sabotimi u fajësua për një zjarr në vendin Natanz i cili goditi një punëtori qendrore të montimit të centrifugave.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.