Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

E dhimbshme, 10 të sapolindur rezultojnë me koronavirus në Rumani

Në një maternitet në Rumani  10 të posalindur u testuan pozitivë për koronavirus, me dyshimin se ata kontraktuan virusin nga stafi i kujdesit shëndetësor.

“Nënat testuan negative, por foshnjat testuan pozitive, kështu që ne duhet të marrim parasysh kontaktet e tyre me stafin mjekësor,” tha Ministri i Shëndetësisë Nelu Tataru në një intervistë me stacionin televiziv Antena 3 vonë të hënën.

Foshnjat nuk kanë simptoma dhe të gjitha përveç njërit prej tyre, së bashku me nënat e tyre, kanë shkuar në izolim në shtëpi.

Tataru theksoi “dështimet në veprimtaritë e të dy zyrtarëve të maternitetit dhe drejtorisë lokale të shëndetit publik (DSP)” dhe premtoi masa të rënda nëse është e nevojshme.

Shefi lokal i DSP-së tashmë është shkarkuar.

“Për dy ditët e kaluara jam ndjerë sikur po jetoj në një film tmerr,” tha një nga nënat në faqen e internetit lokale presalert.ro.

“Stafi nuk mbante maska,” tha ajo, duke shtuar se nënat kishin dëgjuar të Mërkurën përmes kanaleve jozyrtare se kishte një rast të koronavirusit në spital.

“Të enjten spitali u dezinfektua me ne brenda,” tha ajo.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *