Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

E bujshme/ Vëllai i Kim Jong Un-it ishte informator i CIA-s, dritëhijet e vrasjes së mistershme

Kim Jong Nam, vëllai i udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, i cili u vra në Malajzi në 2017, kishte qenë një informator për Agjencinë Qendrore të Zbulimit të SHBA, raportoi Ëall Street Journal të hënën.

Gazeta përmendi një “person të pa njohur” për këtë çështje dhe tha se shumë detaje të marrëdhënieve të Kim Jong Nam me CIA mbetën të paqarta.

“Disa ish-zyrtarë amerikanë thanë se vëllai i Jong Un, i cili kishte jetuar jashtë Koresë së Veriut për shumë vite dhe nuk kishte bazë të njohur të fuqisë në Phenian, nuk ka gjasa të jetë në gjendje të japë detaje për punën e brendshme të vendit sekret”, citon gazeta.

Ish zyrtarët gjithashtu thanë se Kim Jong Nam kishte qenë pothuajse me siguri në kontakt me shërbimet e sigurisë të vendeve të tjera, veçanërisht të Kinës, tha Journal.

Roli i Kim Jong Nam si një informator i CIA është përmendur në një libër të ri rreth Kim Jong Un, “Pasardhësi i Madh”, nga gazetari i Ëashington Post, Anna Fifield, që është  publikuar këtë të martën. Fifield thotë se Kim Jong Nam zakonisht u takua me punëtorët e tij në Singapor dhe Malajzi, duke cituar një burim me njohuri të inteligjencës.

Libri thotë se pamjet e kamerave të sigurisë nga udhëtimi i fundit i Kim Jong Nam në Malajzi e treguan atë në një ashensor hoteli me një burrë me pamje aziatike, i cili raportohej të ishte një agjent i zbulimit të SHBA. Ai tha se mbante në çantë $ 120,000, para të gatshme, të cilat mund të kishin qenë pagesa për aktivitetet e lidhura me inteligjencën, ose të ardhurat nga bizneset e tij të kazinove.

Zyrtarët e Koresë së Jugut dhe SHBA kanë thënë se autoritetet e Koresë së Veriut kishin urdhëruar vrasjen e Kim Jong Nam, i cili kishte kritikuar sundimin dinastik të familjes së tij. Por Pyongyang ka mohuar akuzat.

Dy gra u akuzuan për helmim të Kim Jong Nam duke e njollosur fytyrën e tij me një lëng VX, një armë kimike të ndaluar, në aeroportin e Kuala Lumpur në shkurt 2017.

Sipas gazetës, personi tha se Kim Jong Nam kishte udhëtuar në Malajzi në shkurt 2017 për të përmbushur kontaktin e tij të CIA-s, megjithëse kjo nuk mund të ketë qenë qëllimi i vetëm i udhëtimit.

Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe Kim Jong Un, janë takuar dy herë në Hanoi në shkurt dhe në Singapor në qershorin e kaluar, duke krijuar një vullnet të mirë personal por duke mos arritur të bien dakord mbi një marrëveshje për të hequr sanksionet e SHBA-së në këmbim të Koresë së Veriut, duke braktisur programet e saj bërthamore dhe raketore.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *