Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

E bujshme, analiza e gjakut mund të zbulojë mbi 50 lloje kanceri

Një test i thjeshtë gjaku mund të kontrollojë për më shumë se 50 lloje të kancerit, shpesh para ndonjë shenje ose simptome, thonë shkencëtarët.

Mund të ndihmojë në diagnostikimin e tumorit më shpejt, kur ato janë më të lehta për t’u trajtuar dhe, në mënyrë ideale, kuruese, shpresojnë ekspertët.

Më shumë se 99% e rezultateve pozitive janë të sakta, thotë ekipi, por do të jetë vendimtare të kontrolloni që të mos humbasin rastet dhe të siguroni siguri të rreme.

Mjekët po e përdorin atë në prova me pacientë por nevojiten më shumë studime, thonë në Annals of Onkology.

Të dhënat sugjerojnë se është më mirë në zbulimin e sëmundjes më të përparuar sesa fillimet e kancerit, të cilat mund të kufizojnë sa i dobishëm bëhet.

Si punon?

Testi kërkon ndryshime kimike treguese në copa të kodit gjenetik – ADN pa qelizë – që rrjedh nga tumoret në rrjedhën e gjakut.

Studiuesit, nga Instituti i Kancerit Dana-Farber dhe Shkolla Mjekësore Harvard, duke punuar me kolegë në Mbretërinë e Bashkuar nga The Francis Crick Institute dhe University College London, testuan më shumë se 4,000 mostra nga pacientët – disa me dhe disa pa kancer.

U përfshinë më shumë se 50 lloje të kancerit, si zorrë, mushkëri dhe vezore. Dhe në 96% të mostrave, testi zbuloi me saktësi llojin e kancerit.

Çfarë thonë ekspertët?

Studimi është financuar nga Grail, prodhuesi i testit të gjakut.

Një nga studiuesit kryesorë, Prof Geoff Oxnard, tha: “Ky test gjaku duket se ka të gjitha tiparet e nevojshme për t’u përdorur në një shkallë popullsie, si një test ekzaminimi multi-kanceroz.Të gjithë pyesin kur një provë si kjo do të jetë e gatshme për përdorim. Bazuar në këtë vërtetim të suksesshëm klinik në mijëra pacientë, testi tani është nisur për përdorim të kufizuar në provat klinike. Por para se kjo test i gjakut të përdoret në mënyrë rutinore, me siguri do të duhet të shohim rezultate nga studime klinike si kjo për të kuptuar më plotësisht performancën e testit.Sigurisht që fusha po ecën shpejt dhe na bën të shpresojmë se zbulimi i kancerit me bazë gjaku do të jetë një realitet.”

Shefi i zbulimit të hershëm në Mbretërinë e Bashkuar, Dr David Crosby tha: “Zbulimi i kancereve në fazat e tyre të hershme, kur ato janë më pak agresive dhe më të trajtueshme, ka një potencial të madh për të shpëtuar jetë dhe ne kemi nevojë për inovacione teknologjike që mund ta shndërrojnë këtë potencial në realitet. Megjithëse ky test është ende në një fazë të hershme të zhvillimit, rezultatet fillestare janë inkurajuese.Dhe nëse testi mund të rregullohet mirë për të qenë më efikas në kapjen e kancereve në fazat e tyre të hershme, ai mund të bëhet një mjet për zbulimin e hershëm. Por më shumë kërkime janë të nevojshme për të përmirësuar aftësinë e testit për të kapur kancere të hershme dhe ne ende duhet të shqyrtojmë se si mund të funksionojë në një skenar të vërtetë të ekzaminimit të kancerit.”/ Burimi: BBC

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *