Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Kërkoheshin nga Austria dhe Sllovenia, kapen në Qafë Thanë dy maqedonasit e rrezikshëm, ja për çfarë akuzohen

Árrestohen me qëllim ekstradimi dy shtetas maqedonas, të shpallur në kërkim ndëkombëtar nga autoritetet gjyqësore austriake dhe sllovene.

Ndalohet një 53-vjeçar për veprën penale “Tráfik dróge” dhe një 39-vjeçar për “Máshtrim kundër qeverisë”.

Shërbimet e Stacionit të Pólicisë Kufitare Qafë Thanë, në bashkëpunim me strukturat për Hetimin  e Krimit në DVP Korçë, Komisariatin e Pólicisë Pogradec dhe Interpol Tiranën, bënë ndalimin e dy shtetasve të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

R. D., 53 vjeç, banues në Stërmnicë, Tetovë dhe S. R., 39 vjeç, banues në Labunishta, Strugë.

Gjatë përpunimit të dokumentacionit të tyre në hyrje të Republikës së Shqipërisë, shërbimet e Pólicisë Kufitare, konstatuan se Gjykata Austriake kishte caktuar ndaj shtetasit R. D., masën e sigurisë “Árrest në bùrg”, për veprën penale “Tráfik dróge” për të cilën bazuar në Kodin Penal Austriak parashikohet dënimi deri në 15 vite bùrg.

Gjithashtu edhe shtetasi S. R., rezultoi i shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata Koper, Slloveni kishte caktuar ndaj tij masën e sigurisë “Árrest në bùrg” për veprën penale “Máshtrim kundër qeverisë”, për të cilën bazuar në Kodin Penal Slloven parashikohet dënimi deri në 8 vite bùrg.

Materialet në ngarkim të tyre iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Pogradec për veprime të mëtejshme.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *