Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

VIDEO/ Banorët në Gjirin e Lalzit ngrihen në protestë për grumbullimin e mbetjeve, Vangjush Dako kërkon t’i takojë

Në Gjirin e Lalzit në afërsi të vendit të përcaktuar për grumbullimin e mbetjeve urbane janë mbledhur përsëri banorët e lagjes Ndrekgjin në fshatin Bizë, në shenjë proteste për ndotjen mjdisore me mbetjet urbane.

Sipas banorëve plazhi është shumë afër dhe uji i detit do të tejngopet me infeksion nga mbetjet e dekompozuara. Liqeni, uji i të cilit përdoret për vaditje është afër gjithashtu dhe ujrat e tij të kontaminuara do të kenë impakt të rëndë mjedisor.

Po ashtu kjo lagje nuk merr ujin e pijshëm nga kolektori i ujesjellësit, por përdor puse për ujë të pijshëm, i cili rrezikon të kontaminohet nga helmet e nëndheshme të dekompozimit të mbetjeve.

Ndërkohë Fax News raporton se pas protestave të vazhdueshme , ish-kryebashkiaku i Durrësirt Vangjush Dako ka kërkuar që të takohet me banorët.

Impakti i eres së rende dhe tymit helmues është në gjysmën e zonës se fshatrave të Ishmit. Për shkak të kostos së papërballueshme për t’i çuar mbeturinat në Sharrë, vazhdon që çështja e plehrave të jetë gjendje e jashzakonshme. Kjo shkaktoi protesta të banorëve duke bllokuar kamionët me mbeturina,djegia e te cilave behet prane banesave ku jetojnë.

Banorët në Sukth shprehen se punonjësit e njesise administrative i kane kercenuar me jete. Sipas banorëve do të vijojnë me protesta derisa kjo situate të zgjidhet.

Fjalët Kyce

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close