Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

“Duam që Samiti i Zagrebit të ketë sukses”, Macron pret Plenkoviç dhe flet për negociatat me Shqipërinë

Emmanuel Macron vlerësoi të martën se Mbretëria e Bashkuar do të duhet të tregojë “fleksibilitet” në fazën e re të negociatave me Bashkimin Evropian nëse dëshiron të respektojë “orarin ambicioz” të cilin e vendosi vetë për daljen nga Unioni  deri në fund të vitit 2020.

“Mbretëria e Bashkuar dëshiron një negociatë të shkurtër të përfunduar deri në fund të vitit 2020. Kështu do t’i takojë të tregojë, në negociata, një fleksibilitet në përputhje me këtë ankorim evropian dhe me këtë kalendar ambicioz”, deklaroi presidenti francez në duke pritur kryeministrin kroat Andrej Plenkoviç për drekë në Pallatin Elysée. “Ky do të jetë një negocim kompleks i cili duhet të afrohet me të gjithë qetësinë e negociatorit tonë, Michel Barnier,” tha Emmanuel Macron

Marrëveshja e divorcit me Londrën parashikon një periudhë tranzicioni deri në fund të vitit 2020, e cila mund të zgjatet deri në dy vjet, për të shmangur një thyerje brutale, kaotike për ekonominë, nëse Mbretëria e Bashkuar dhe BE nuk arrijnë për të mos përfunduar, brenda kësaj kohe, marrëveshjen komplekse që do të rregullojë marrëdhëniet e tyre afatgjata të biznesit.

Por kryeministri britanik Boris Johnson përjashtoi çdo zgjatje të kësaj periudhe kalimtare në dhjetor. “Bëni samitin e Zagrebit “një sukses për Evropën” Këto negociata do të jenë një nga pikat kryesore të presidencës gjashtëmujore të Kroacisë deri më 1 korrik”. 

Andrej Plenkoviç shprehu dëshirën për të arritur një marrëveshje “realiste” e cila lejon “të ketë marrëdhëniet më të mira midis BE-së dhe Mbretërisë së Bashkuar”. Një nga prioritetet e tjera të Kroacisë është hapja e negociatave të pranimit në BE për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, e cila u bllokua gjatë Këshillit të fundit Evropian në tetor, në veçanti nga Franca, e cila bën thirrje për reformimin e procesit të pranimit përpara zgjerimit të mëtejshëm, shkruajnë mediat franceze. “Unë i ndaj përpjekjet tuaja që samiti në Zagreb në maj të arrijë unitet dhe se është një sukses për Evropën. Franca ka propozuar një metodë të re për procesin e zgjerimit në mënyrë që të mos jetë vetëm një proces burokratik, por një rrugë me të vërtetë politike përpara e cila mund të të përshpejtohet dhe të kthehet mbrapa dhe që përmban kushte dhe gjithashtu, përfitime konkrete për vendet kandidate “ tha Emmanuel Macron.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *