Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Donin të dígjnin shkurren për të pastruar vendin, i vënë flákën 5 hektarëve me ullin

Pesë hektarë ullishte janë djègur ditën e sotme në Ballagat të Lushnjës. Zjárri është aktivizuar në një terren të vështirë malor, çka ka penguar mjetet zjárrfikëse të afrohen në distancë të afërt dhe të bëjë të mundur fikjen e tij.

Ullinjtë e djègur janë kryesisht shekullorë me prodhimin të bollshëm, ndërkohë që në shuarjen e flákëve kanë ndihmuar edhe banorë të zonës me mjete rrethanore.

Flákët janë favorizuar edhe nga era me shpejtësi 15 km/orë e cila i kanë përshpejtuar drejt pjesës verilindore të ullishtes. Mendohet se shkaktar për nisjen e flákëve ka qenë djègia e një shkurreje për të pastruar zonën përreth.

Gjithashtu një zjárr masiv ka rënë ditën e sotme dhe në pyjet e zonës turistike të ujit të ftohtë në Tepelenë, ku era e fòrtë ka ndihmuar përhapjen e flákëve në një zonë të konsiderueshme dhe të menjëhershme, siç shihet edhe nga pamjet e siguruara nga Faxnews.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *