Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Donald Trump ka ndërmend të minojë Hënën

Bota mund të shkatërrohet nga koronavirusi, por duket se Donald Trump ka më pak shqetësime tokësore në mendjen e tij, pasi nënshkroi një urdhër ekzekutiv duke inkurajuar SHBA që të minojë hënën për minerale.

Urdhri ekzekutiv sqaron se SHBA. nuk e sheh hapësirën si një “bashkësi globale”, duke hapur rrugën për minierën e Hënës pa asnjë lloj traktati ndërkombëtar.

“Amerikanët duhet të kenë të drejtë të angazhohen në eksplorimin tregtar, rikuperimin dhe përdorimin e burimeve në hapësirën e jashtme,” thotë urdhri, duke përmendur që SH.B.A. kurrë nuk kishte nënshkruar një marrëveshje të vitit 1979, e njohur si traktat i hënës. Kjo marrëveshje përcakton që çdo aktivitet në hapësirë duhet të jetë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. Në vitin 2015, Kongresi Amerikan miratoi një ligj në mënyrë të qartë që lejonte ndërmarrjet amerikane të përdorin burimet nga hëna dhe asteroidet.

Sipas urdhrit ekzekutiv të Trump, SHBA. do të kundërshtojë çdo përpjekje për të përdorur ligjin ndërkombëtar për të penguar përpjekjet e saj për shfrytëzimin e hënës ose, nëse lind mundësia, miniera në Marsit dhe “trupa të tjerë qiellorë”.

Në urdhrin ekzekutiv thuhet se qeveria federale “do të kërkojë partneritet me subjektet tregtare për të rikuperuar dhe përdorur burime, përfshirë ujin dhe mineralet e caktuara, në hapësirën e jashtme”.

Trump ka një interes të qëndrueshëm për të pohuar fuqinë amerikane në hapësirë, duke formuar Forcën Hapësinore brenda ushtrisë amerikane vitin e kaluar për të zhvilluar luftë hapësinore aty ku duhet. Presidenti u duk i hutuar në lidhje me përbërjen e hapësirës, kur tha në qershor se Nasa “duhet të përqendrohet në gjëra shumë më të mëdha që ne po bëjmë, përfshirë Marsin (prej të cilave Hëna është pjesë).”

Është e paqartë nëse presidenti në të vërtetë mendon se Hëna është një pjesë e Marsit, por të dy në fakt janë shumë larg – Hëna, e cila rrotullohet në orbitën e Tokës, është rreth 238,000 milje larg nga planeti ynë ndërsa Marsi, i cili është në vetvete një planet, është një mesatare prej 140 milion milje larg Tokës. The Guardian

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *