Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

“Para partisë zgjedhim kombin”, njerëzit e Bush bráktisin PR-në dhe nisin fushatën për Biden: Trump kèrcënim për Amerikën

Qindra zyrtarë që kanë punuar për ish-presidentin republikan George W. Bush janë vendosur të mbështesin kandidatin nga radhët e Partisë Demokratike Joe Biden, njerëz të përfshirë në përpjekje thanë, se  grupi i fundit i udhëhequr nga republikanët po del për të kundërshtuar rizgjedhjen e Donald Trump.

Zyrtarët, të cilët përfshijnë sekretarët e kabinetit dhe të moshuarit e tjerë në administratën e Bushit, kanë formuar një komitet të veprimit politik – 43 Alumni për Biden – për të mbështetur ish nënkryetarin në garën e tij të 3 nëntorit, i thanë tre organizatorëve të grupit për Reuters. Bush ishte presidenti i 43-të i vendit, shkruan Rauters, transmeton Faxweb.al.

Super PAC do të nisë të Mërkurën me një faqe në internet dhe faqe në Facebook, thanë ata. Ai planifikon të nxjerrë “video dëshmi” duke lavdëruar Biden nga republikanët me profil të lartë dhe do të mbajë përpjekjet për të marrë votën në shtetet më konkurruese.

Grupi është më i fundit i një numri të organizatave republikane që kundërshtojnë rizgjedhjen e Trump, por një shenjë tjetër se ai ka tjetërsuar disa në partinë e tij, së fundmi me përgjigjen e tij ndaj pandemisë koronavirus dhe protestave mbarëkombëtare për padrejtësitë racore dhe brutalitetin e policisë kundër amerikanëve me ngjyrë.

“Ne e dimë se çfarë është normale dhe çfarë është jonormale, dhe ajo që ne po shohim është shumë anormale. Presidenti është një rrezik, ” tha Jennifer Millikin, një nga 43 organizatorët e Alumni, i cili ka punuar në fushatën e rizgjedhjes së Bush në 2004 dhe më vonë në Administratën e Shërbimeve të Përgjithshme.

Dy anëtarët e tjerë që folën për Reuters janë Karen Kirksey dhe Kristopher Purcell. Purcell punoi si zyrtar i komunikimit në Shtëpinë e Bardhë të Bushit. Kirksey ishte në fushatën e Bush 2000, dhe më vonë në Departamentet e Bujqësisë dhe Punës.

Millikin tha që grupi nuk ishte ende i gatshëm të emërojë të gjithë anëtarët e tij ose dhuruesit e tij. Ajo duhet të sigurojë një listë të donatorëve fillestarë në Komisionin Federal të Zgjedhjeve deri në tetor. Zyra e Bush është informuar për këtë grup, por ish-presidenti nuk është i përfshirë dhe nuk ka treguar nëse ai i miraton qëllimet e tij, tha ajo.

Freddy Ford, një zëdhënës i Bushit, tha që Bush kishte dalë në pension “dhe nuk do të tërhiqej në këto zgjedhje”. Bush, i cili është akoma i admiruar nga shumë republikanë të moderuar, fitoi lëvdata për qëndrimin që mbajti për vdekjen e 25 majit në Minneapolis të George Floyd, një i zi i paarmatosur, në paraburgimin e policisë reflektoi një “dështim tronditës” dhe nxiti që protestuesit të dëgjohen.

Më parë, ai lëshoi ​​një video duke u bërë thirrje amerikanëve që të bashkohen përballë pandemisë.

Megjithë ndryshimet e politikave me Biden, “qindra” e ish zyrtarëve të Bush besojnë se Demokrati ka interitetin për të përmbushur sfidat e Amerikës, thanë 43 anëtarët e Alumni.

“Këtë nëntor, ne po zgjedhim shtetin mbi partinë,” tha Purcell. “Ne besojmë se një administratë e Biden do t’i përmbahet sundimit të ligjit … dhe do t’i rikthejë dinjitetit dhe integritetit Shtëpisë së Bardhë. Ne me të vërtetë kemi pasur mbështetje të madhe për përpjekjet tona,” tha Kirksey.

Si një Super PAC, anëtarët e grupit janë të ndaluar me ligj që të punojnë me të ose të komunikojnë me fushatën Biden, por mund të mbledhin shuma të pakufizuara të parave dhe të bëjnë reklama ose të mbajnë ngjarje për të mbështetur kandidatin.

Erin Perrine, një zëdhënës i fushatës Trump, tha për 43 Alumni për Biden: “Kjo është këneta – përsëri – duke u përpjekur të heqë Presidentin e zgjedhur si duhet të Shteteve të Bashkuara”.

Dhjetra zyrtarë republikanë të ish-sigurimit kombëtar janë vendosur të mbështesin Bidenit, duke pretenduar se Trump është një kërcënim për sigurinë e SHBA. Trump ka tërhequr gjithashtu kritika të ashpra nga drejtuesit në pension ushtarak mbi përpjekjet e tij të dukshme për të përfshirë forcat e armatosura në përpjekjet për të shuar protestat antiracizëm.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *